içinde

Wilhelm Röntgen Kimdir? Hayatı ve Biyografisi

Wilhelm Röntgen Kimdir

Wilhelm Röntgen Kimdir? Hayatı ve Biyografisi hakkında sizlere detaylı ve doğru bilgiye ulaşabileceğiniz bir içerik hazırlayarak Röntgeni Kim Buldu? sorunuza yanıt verdik.

Wilhelm Röntgen Kimdir? Hayatı ve Biyografisi

27 Mart 1845 yılında Almanya’nın Remscheid şehrinin Lennep ilçesinde doğan Röntgen, Nobel Fizik ödülü sahibidir. Çocukluğu Hollanda’da geçti ve Zürih Politeknik Üniversitesinde eğitim görüp 1868 senesinde makine mühendisi olarak mezun olmuştur. Zürih Üniversitesi’nden 1869 senesinde doktorasını aldı. 1900 senesinde Münih Üniversitesi Fizik kürsüsüne ve yeni Fizik Enstitüsünün yöneticiliğine geldi.

Wilhelm Röntgen Kimdir Hayatı ve Biyografisi

1890 senesinde katot ışın tüplerinde oluşan lüminesans olayını inceledi. ‘’ Crookes’’ adı verilen içi boş olan bir cam tüpün içine yerleştirilen iki elektrotton ( anot ve katot ) bir deney düzeneğiyle çalışıyordu. Katottan kopan elektronlar anoda ulaşamadan cama çarparak,floresan adı verilen ışık parlamalarını meydana getiriyordu. 1895 Kasım ayında deneyi biraz değiştirip tüpü siyah karton ile kapladı ve deneyi tekrar denedi. Tüpten 2 metre uzaklıkta olan baryum platinocyanite sarılı olan kağıttaki parlamayı fark etti. Bir süre tekrarları ve hep aynı olayı gözlemledi. Yeni bir ışın olarak tanımladı ve matematikte bilinmeyen simgesi X harfini kullanıp ‘’ X IŞINI ‘’ adını verdi. Zaman geçtikçe bu ışınlar, ‘’ Röntgen Işınları’’ olarak anıldı.

X Işınının Buluşu

Buluşundan bir süre sonra Röntgen, farklı olan kalınlıktaki malzemelerin ışını farklı şiddette geçirdiğini farketti ve bunu anlamak için fotoğrafsal bir malzeme kullandı. Tarihteki ilk tıbbi X IŞINI radyofragisini (Röntgen Filmi) bu deneyler esnasında gerçekleşti ve 28 Aralık 1895 senesinde bu keşfini resmi olarak duyurdu.

Wilhelm Röntgen Kimdir Hayatı ve Biyografisi

Fakat X ışınını bulduğu zaman, deneyler esnasında elini kullandığı için aşırı dozda X ışınından parmaklarını kaybetti. 1923 senesinde karısının ölümünden dört yıl sonra, maddi sıkıntılar içerisinde Münih’te hayatını kaybetti.

Onay Verildi olarak verdiğimiz bilgiler doğrultusunda ana kaynak olarak Wilhelm Röntgen Kimdir Wikipedia sayfasından kaynak alınmıştır. Aynı zamanda içeriğimizi beğendiyseniz Alfred Lothar Wegener Kimdir yazımızıda inceleyebilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

Yaren Güneş Oner tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Erno Rubik Kimdir ve Rubik Küpün İcadı

HyperX Alloy FPS Mekanik Klavyesi İncelemesi

HyperX Alloy FPS Mekanik Klavye İncelemesi