in

Tim Cook Kimdir? Hayatı ve Başarı Öyküsü

Tim Cook Kimdir

Tim Cook Kimdir

Tim Cook Kimdir? Hayatı ve Başarı Öyküsünü Sizler için detaylı bir şekilde hazırladık. Dünya devi olan Apple’ın CEO’su Tim Cook’un diğer ismini biliyor musunuz?

Tim Cook Kimdir?

Timothy Donald Cook 1 Kasım 1960’da Amerika Alabama’da gözlerini açmıştır. Babası Donal Cook Alabama’da ki tersanede işçi olarak çalışmaktaydı. Annesi Geraldine Cook ise ev hanımıydı. Cook kendi eyaleti Alabama’da bulunan Robertsdale Lisesine gitmiş ve mezun olmuştur. 1982 yılında Alabama’da ki Auburn Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden mezun olmuştur.

Cook kendini tek üniversite ile sınırlandırmayıp 1998’de Duke üniversitesin’de İşletme Yönetimi hakkında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Okulu bitirdikten sonra Integrated Electronics’de operasyon şef sorumlusu unvanı ile çalışmaya başladı. Ardından Compaq firmasında kurumsal malzemelerden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığına atandı. Böylelikle 12 sene boyunca IBM’de (International Business Machines Corporation) kişisel bilgisayarlar biriminde Kuzey Amerika da Lojistiği tarafından sorumlu direktörlüğe terfi ettirildi.

Apple’dan Teklif

Cook yaptığı projelerden dolayı sadece şirketini adını değil kendi adınıda duyurmuştu. Cook’un adı tabi ki de Apple’ın kurucusu Steven Paul Jobs’ın kulağına kadar gitmişti. Öncelikle Cook’un başarılarına ve kariyer geçmişini araştırdı. Araştırmalar sonrasında Cook’un aklına giren Jobs 1998 Mart’da Cook’un Apple’da çalışmaya başlamasını sağladı.

Tim Cook Kimdir
Tim Cook Kimdir

Apple’da ki ilk rütbesi Uluslararası Kıdemli Başkan Yardımcılığıydı. Yalnız Cook 2004’de Jobs’un pankreas operasyonu olduğunda 2 ay Apple’a CEO olarak atanma kararı alındı. Ardından 2 ay boyunca CEO’luk yapan ardından Baş Operasyon Sorumluluğuna geçiş yaptı.

Tim Cook’a Büyük Terfi

2009’da Jobs’un geçirdiği hastalıktan dolayı Cook tekrardan kısa süreliğine CEO olmuştu. 2011 Ocak ayında Jobs sağlık izni istemiştir. Bu nedenle Jobs her şirketten uzaklaştığında Cook geçici CEO olmuştur. Jobs işlerinin tamamını Cook’a bırakmamıştır. Böylece 25 Ağustos’ta Steven Paul Jobs’un kararı ile Cook tamamı ile CEO olmuştur. Timothy Donald Cook aynı zamanda hepimizin bildiği ünlü giyim markası olan Nike’nin yönetim kurulunda bulunmaktadır.

Kısacası Tim Cook Kimdir? Hayatı ve Başarı Öyküsünü sizlere detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştım eğer ki içeriğimi beğendiyseniz Steve Jobs Kimdir? Hayatı ve Buluşları Nelerdir? yazımı da inceleyebilirsiniz.

What do you think?

Written by Uğur Can Oner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Steve Jobs Kimdir? Hayatı ve Başarıları Öyküsü

Steve Jobs Kimdir? Hayatı ve Başarıları Öyküsü

Tim Bernes Lee Kimdir

Tim Berners-Lee Kimdir? Hayatı ve Buluşları Nelerdir?