in

Tim Berners-Lee Kimdir? Hayatı ve Buluşları Nelerdir?

Tim Berners-Lee Kimdir

Tim Bernes Lee Kimdir

Tim Berners-Lee Kimdir? Hayatı ve Buluşları Nelerdir? İnternetin Babası olarak anılan Tim Bernes’ı sizlere aktarmak isterim. World Wide Web’i ( www ) icat eden İngiliz bir bilgisayar bilimcisidir.

Tim Berners-Lee Kimdir?

1989 yılında HTML ( Hypertext ) dil geliştiricisi olarak bilinmekte olan Tim Berners-Lee geliştirdiği sistemlerden dolayı dünya çapında saygınlık kazanmıştır. 8 Haziran 1955 yılında Londra’da doğmuştur. Matematikçi olan anne ve babası aynı zamanda ilk bilgisayarın yapım aşamasında yer almışlardır. Evet yanlış okumadınız Tim Berners-Lee kendine bir bilgisayar yapmıştır.

Web’in kurucusu ve geliştiricisi olarak bilinen aynı zamanda ilk ağ tarayıcı ( World Wide Web ) 1990 yılında geliştirerek internet için önemli bir buluş gerçekleştirmiştir. 1994 yılı içerisinde ağ ile alakalı standart ve kurallar oluşturmak adına W3C’yi kurmuştur. Bununla birlikte özgür ve güvenli internet politikası sayesinde 2004 yılında İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından ‘Sör’ unvanı verilmiştir.

Tim Berners Lee Kimdir Hayatı ve Buluşları Nelerdir
Tim Berners Lee Kimdir Hayatı ve Buluşları Nelerdir

Tim Berners-Lee MIT kıdemli araştırmacı ve Southampton Üniversitesinde Profesör olarak görev almaktadır. Aynı zamanda W3C’nin kurucusu olarak görevine devam etmektedir.

World Wide Web Nedir?

Ağ üzerindeki birbirleri ile bağlantı sağlayan hiper-metin dokümanlarından oluşan bir bilgi sistemi topluluğuna World Wide Web’in (www) denir. Üstelik buluşunun patent hakkını tüm dünyaya ücretsiz bir şekilde sağlanan projedir.

HTML Nedir?

Hiper metin işaretleme ve tanımlama dili olarak web sayfası oluşturabilmek için kullanılan metin bütünlüğü dilidir. Bununla birlikte “HTML5” bu dilin şuan ki son sürümüdür. Ayrıca HTML, bir programlama dili olarak kesinlikle tanımlanmaz. Çünkü bu kodlama dili tek başına kullanılarak bir program yazılamamaktadır.

URI Nedir?

Açılımı ‘Uniform Resource Identifier’ herhangi bir kaynağı açık bir biçimde tanımlayarak standart forma getiren karakter dizi bütünlüğüdür. İnternet üzerinde bulunan bir kaynağın noktasal işaretini sentax kurallarına göre gerçekleştirir.

Tim Berners-Lee Hayatı

1976 yılında Oxford’dan mezun olarak ilk mucitlik girişimine ise kaynak makinası, TTl kapıları, M6800 işlemcisi ve eski bir televizyon sayesinde kendine bir bilgisayar yapmıştır. Mezuniyetinin ardından birçok itibarlı şirkete yazılım danışmanlığı sağlamaktadır. Ayrıca Cenova’da bulunan Avrupa Parçacık Fiziği Laboratuvarında insan beyni gibi çalışmakta olan birçok işlemi öncelik durumuna göre algılayarak aynı anda işlem gerçekleştiren ve yaptıklarını saklayabilen bir program geliştirmiştir. Özellikle bu program sayesinde WEB’i geliştirmiştir. Aynı zamanda bugün hala gelişmeye devam etmektedir. Üstelik programın gelişim aşamasından sonra World Wide Web adlı Hypertext projesini ortaya koyarak belgeler insan bilgilerini birleştirerek data toplamasına yardımcı olmuştur.

İlk olarak www. kullanım ( World Wide Web ) sunucu aktarımı 1990 yılında gerçekleştirilmiştir. İlk olarak HTML ( hypertext ) belge formatlama dilinin ilk sürümünü yazarak internette yayınlamıştır. Daha sonrasında ise URI, HTTP, HTML gibi dili, birçok kişinin yardımı ile geliştirmiştir. Bundan dolayı Tim Berners-Lee Time dergisi tarafından 1999 yılında “Dünya’nın 100 Zeki İnsanı” arasında yer alarak birçok ödül ve unvan sahibi olmuştur.

Tim Bernes Lee Kimdir
Tim Bernes Lee Kimdir

En büyük hayalini 1990 yılında ilk ağ tarayıcısı olan “info.Cern.ch.” içerisinde dünyanın ilk web sitesini yazmıştır. Tim Bernes Lee WWW’in 28. kutlamasında bir açık mektup yayınlayarak internetteki üç tehdidi vurguladı. Kişisel veri ve bilgi kirliliği, yalan haberler, kötüye kullanılan siyasi reklamlardan bahsetmektedir. En önemlisi ise kişisel veri olmasıydı.

Şuan da çalışmakta olduğu proje internetin küresel işbirliği ve ifade özgürlüğünü güçlendiren yapısal bütünlüğüne yoğunlaşmıştır. İnternetin geldiği noktadan memnun olmayan Tim Berners-Lee bir sözünü sizlerle paylaşmak isterim.

“Öngördüğüm webi henüz görmedik. Gelecek hala geçmişten çok daha büyük.“

Son olarak Tim Berners-Lee Kimdir? Hayatı ve Buluşları Nelerdir? yazımı beğendiyseniz Tim Cook Kimdir? Hayatı ve Başarı Öyküsü içeriğimi de incelemenizi tavsiye ederim.

What do you think?

Written by Uğur Can Oner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tim Cook Kimdir

Tim Cook Kimdir? Hayatı ve Başarı Öyküsü

Jeff Bezos Kimdir

Jeff Bezos Kimdir? Hayatı ve Başarı Hikayesi