in

The Witcher 3 Wild Hunt İnceleme

The Witcher 3 Wild Hunt

The Witcher 3 Wild Hunt RPG oyunlarından hoşlanan ve sinematik hikaye yapısını seven oyun severler için biçilmiş kaftandır. Ana karakterimiz Geralt ile son derece destansı bir hikaye içerisinde The Witcher 2 Assassins of Kings’ e göre 40 kat daha büyük bir harita aynı zamanda oyun saati olarak da 85 saatlik senaryosu tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış bir yapımdır. The Witcher 3 Wild Hunt Türkçe altyazı seçeneği ile gelmesi hikaye oyun severlerin tarafından tam not olarak başarıya koşmasında etken olmuştur.

The Witcher 3 Wild Hunt İnceleme

The Witcher 3 Wild Hunt İnceleme

Oyunun giriş ekranında The Witcher klasiği olarak sade bir menü yapısına sahip. The Witcher 3 Wild Hunt açık dünya olmasından kaynaklı devasa haritasında yaklaşık olarak 200 saatlik bir oyun deneyimi gerçekleştirebilirsiniz. Macera dolu yan görevler büyülü ve karanlık düşmanlar ile oyun deneyimini sizlere başarılı bir şekilde sunmaktadır.

The Witcher 3 Wild Hunt içerisinde 3 adet senaryo ile karşımıza gelmektedir. İlk girişteki sinematikte yer alan Geralt’ın aşkı Yenneffer’ı çatışma içerisindeyken ortadan kaybolduğunu görmekteyiz. Sonrasında anlaşılıyorki Geralt kaybolan Yenneffer’ı aramaktadır. Sinematiğin devamında ise bir anda kendimizi Yennefer’ın yanında buluyoruz tam sorgulamaya başlarken aslında yaşanan anın sadece bir rüya olduğunu anlayarak oyun içerisindeki dövüş mekaniklerini öğretici adıma geçiyoruz.

The Witcher 3 Wild Hunt Geralt’ın Macerası

Geralt rüyasından uyanmasıyla The Witcher 3 Wild Hunt başlamaktadır. The Witcher 2 Assassins of Kings‘te olduğu gibi iksirlerimiz ve becerilerimiz oldukça kıymetli bir durumda ve geliştirilmiş bir şekilde karşımıza getiriliyor. Meditasyon durumumuz tamamen optimizasyon edilmiş. Geralt daha önceki hikaye de kaybettiği yaratık avcısı ruhunu The Witcher 3 Wild Hunt serisinde geri kazanmaktadır. The Witcher 2 Assassins of Kings oynayanlar hatırlayacaktır yaratıklar ile savaşmaktan ziyade politikacıların kuklası olan bir diplomasi görevindeydi Geralt. The Witcher 3 Wild Hunt ana görevin dışında fazlasıyla yan görev mevcut. The Witcher 3 Wild Hunt en önemli özelliklerinden birisi tamamen yapay zeka kontrolü eşliğinde yaşayan bir dünya vardır. Hava şartları ve gece gündüzün atmosfer içerisindeki gerçekçi etkisi fazlasıyla hissedilmektedir. Aynı zamanda önemli bir detayda şudur ki mevsimsel şartlara göre yada bölgedeki savaşlara karşılık pazardan alacağınız bitkilerin fiyatlarını yapay zeka tarafından ayarlanamaktadır. The Witcher 3 Wild Hunt iksirler ve yağlar bizim için çok önemli bir durumu söz konusudur. Karşınıza çıkacak olan düşman yada yaratıklara karşı ciddi bir etki sağlamaktadır. Devasa bir yaratık öldürecekseniz oyunun hikayesindeki bilir kişilere danışarak yaratık hakkında bilgiler toplayarak simyanızda gelişim sağlayarak iksir ve yağ üretimlerinizi yapıyorsunuz.

The Witcher 3 Wild Hunt İnceleme

Projeckt Red ekibi bilgi toplama konusunda oyuncularını düşünmüş ve harika bir yaratık envanteri yaratmış oyuncular direk olarak The Witcher 3 Wild Hunt yaratıklarına hakim olabiliyorsunuz. Resmen bir canavar ansiklopediniz mevcut. Geralt’ın çok gelişmiş bir simya becerisi mevcut iksir ve yağların çeşitliliği ve verdikleri özellikler oldukça kapsamlı.

The Witcher 3 Wild Hunt Simya ve Crafting Sistemi

Geralt’ın simya gücü ciddi bir şekilde yapımcılar tarafından geliştirilmiş durumda ve crafting sisteminide eklemişler. Kendinize ekipman konusunda zırh, silah üretebilirsiniz. The Witcher 3 Wild Hunt rahat bir oynayış içerisinde bulunmak için simya ve crafting sistemine önem vermeniz gerekmektedir. Zorluk seviyesi olarak ise The Witcher 3 Wild Hunt 4 farklı seçenek bulunmaktadır. Aralarındaki durum ise örnek verecek olursak 2. Seviyeyi seçerseniz meditasyonla sağlık barınızı doldurma özelliği aktif bir şekilde gelmektedir yada 3. Seviyeyi seçerseniz direk olarak yapay zekaya bağlı bir oynayış gerçekleştirerek gerçekten zor bir oynayış sizi beklemektedir. The Witcher 3 Wild Hunt harita büyüklüğü bir uçtan diğer uca en az 40 dakikalık bir zaman alacaktır. Açık dünyanın verdiği nimetler ise bitkilerin dışında belirli bölgelerde karşınıza çıkan yağmacı askerler ve yaratıklar olacaktır. Stratejik kararlar vererek gelişiminizi açık dünyanın nimetlerinden yararlanarak devam ettirebilirsiniz.

The Witcher 3 Wild Hunt Dövüş Mekaniği

Eğer ki Assassin’s Creed serisindeki gibi aksiyon dövüş mekaniği bekliyorsanız yanılıyorsunuz. The Witcher 3 Wild Hunt evet dövüş mekanikleri doğrusal ve akıcı bir şekilde ama kurgulanan yapı buna uygun değildir. Karakterinizin silah ve üretkenliğine göre dövüş stratejinizi kendiniz belirliyorsunuz. Kombinasyonlar oldukça yeterli. Geralt’ın dövüş mekanikleri bir simyacının hisleri ve büyü güçlerine dayalıdır. Sizlere dövüş esnasında kullanabileceğiniz yetenekleri detaylı bir şekilde açıklayalım.

The Witcher 3 Wild Hunt İnceleme

The Witcher 3 Wild Hunt Yetenekleri

Aard işareti düşmanlarınıza direk olarak uygulanabilen ve enerji patlaması yaratarak toplu düşmanlar karşısında yere sersemletme yapma ve aynı zamanda yangın söndürme kapıları kırma gibi bir büyüdür. Aard işareti 5 seviyeden oluşmaktadır.

Igni işareti düşmanlarınızı ateşe vererek ya da zayıf noktası olan yaratıklara karşı patlatma yaratmak için kullanılır. Aynı zamanda meşale, kamp ateşi yakmak için kullanılan bir büyü türüdür. Igni işareti 5 seviyeden oluşmaktadır.

Yrden işareti düşmana yönelik bir alan büyüsüdür. Düşmanı içerisinde hapsederek yavaşlama ve saldırı yapamamasını sağlar. Yrden işareti 5 seviyeden oluşmaktadır.

Quen işareti kalkan görevi üstlenmektedir. Düşmandan gelecek olan zararları belirli bir saniye boyunca engelleyerek koruma büyüsü olarak geçmektedir ve yakındaki düşman kalkana vurduğu anda Quen seviyesine göre belirli zarar görmektedir. Quen işareti 5 seviyeden oluşmaktadır.

Axii düşmanın sizinle beraber savaşa bilme imkanı sunmaktadır. Zihin kontrol içinde oldukça etkili bir büyüdür. Axii işareti 5 seviyeden oluşmaktadır.

The Witcher 3 Wild Hunt Harita

The Witcher 3 Wild Hunt devasa haritası oyun sektöründe ciddi bir yankı yapmıştır. Böylesine büyük bir haritada ulaşım sorunu yaşanmaması adına yapımcılar oyunculara kolaylık sağlamışlar. Birincisi at konusunda sorun çekmiyorsunuz kendinize ait bir atınız zaten mevcut. Aynı zamanda kasabalardan bir geçiş sistemi ile başka kasabaya kolaylıkla teleport olabiliyorsunuz. Nehirlerdeki sandallar ise oyuna bambaşka bir keyif katmaktadır.

The Witcher 3 Wild Hunt 2015 yılının en iyi oyunlarından biri olmuştur. Onay Verildi olarak The Witcher serisini bitirmiş ve yapımcılarını gönülden teşekkür ederiz. Başka bir oyun incelemesinde görüşmek üzere.

Aynı zamanda The Witcher 3 Wild Hunt Sistem Gereksinimleri içeriğimizi inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz. Dilerseniz The Witcher 3 Wild Hunt Wikipedia adresinden genel bilgilendirmeye bakabilirsiniz.

What do you think?

Written by Uğur Can Oner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The Witcher 3 Wild Hunt Sistem Gereksinimleri

The Witcher 3 Wild Hunt Sistem Gereksinimleri

Marie Curie Kimdir

Marie Curie Kimdir