The Medium İnceleme

The Medium İnceleme
The Medium İnceleme

The Medium İnceleme yazımızla sizlerle birlikteyiz. Geliştiriciliğini Bloober Team tarafından yapılmış bir korku video oyunudur. Microsoft Windows ve Xbox Series X/S için piyasaya 28 Ocak 2021 yılında sürülmüştür. Aynı zamanda 7 Mayıs 2020 yılında yayınladıkları oynanış videosuyla büyük merak uyandırmıştı. The Medium’un en dikkat çeken videosu ise 23 Temmuz 2020 yılında yayınladıkları Trailer oldu. Açıkçası incelemenin içeriğine geçmeden önce Trailer videosunu izlemenizi ve yorumlarda en az benim kadar beğendiyseniz belirtmenizi isterim.

The Medium İnceleme

Ana karakterimiz olan Marienne’nin hikayesiyle baş başayız. Marienne yaşadığı iğrenç ve kötü anılarla birlikte travmalar etkisiyle korku hissi yanında farklı duyguları da yanında getirmiştir. Yalnız oyun içerisinde yaşadığınız ufak korkularla birlikte sizi heyecanın yanında korku dolu anlarla buluşturuyor.

Marienne çocukluğunda fark edilen yeteneğinden dolayı bazıları için lanetli bazıları için armağan olarak düşünülmektedir. Marienne elini sürdüğü her yerde geçmişinden kareler hatırlıyor. Hatta düşünülmesi zor vakitlerde kimselerin göremeyeceği şeyleri görebiliyor. Hayatının büyük bir bölümünü yanında babası olarak gördüğü Jack için son vazifesini yapıyor tam o sırada gelen esrarengiz bir telefon görüşmesinin ardından Niwa dinlenme merkezine doğru ilerlemiştir.

The Medium’un bizlere sunduğu bu oyun şölenin içinde en önemli durumu iki dünya arasındaki senkrondur. Ayrıca iki farklı dünya içerisinde hareket bütünlüğümüz astral dünya ile bağlantılı şekilde devam ediyor. Örnek olarak cehenneme benzer bir dünya içerisindeki tehditkar olan gölgelerden kaçış çabamız gözle görülecek kadar güzel şekilde oyunculara yansıyor.
Oyun içerisindeki ilerleyişi üç bölüme ayırırsak iki dünyanın birlikte ilerlemesi sadece bir bölümü kapsıyor. Bunun yanında geri kalan bölümlerde ise iki dünya eşit şekilde dağılıyor.

The Medium İnceleme
The Medium İnceleme

Peki Bu Oyunun Tarzı Ne?

İlk olarak oyun içerisinde savaş veya çatışma tarzı şeyler görmek mümkün görünmüyor. Bilmece mantığı ile ilerleyen bu oyunda pek fazla zorluk çekmemeniz için oyun içerisindeki yardımlar gözle görülebiliyor. Örneğin kulaklığınızda yaklaştığınız bölgedeki tıkırtılar nefes alış verişler ile anlayabilirsiniz. Hatta konsol ile oynuyorsanız ve titreşim özelliğine sahip ise titreşimlerini fark edebiliyorsunuz. Yapımcılar sizleri en ufak seste bile ürkütmek istiyor. Bunun yanı sıra The Maw adında bir tanede kötü karakterimiz var. Öncelikle The Maw oyun içerisinde karakterimize korku dolu anlar yaşatır ve asla bu korkulara şiddet ile karşılık verememekteyiz. Bunu göz önüne alarak kötü karakterimizin otoriter bir özellikte olduğunu bizlere gösteriyor.

Kötü karakterimizin sadece dış görünüşüyle değil yaptığı hareketler ve çıkardığı sesiyle bizi ürkütmeye devam etmektedir. Demek ki kötü karakterimizle bir an bile aynı ortama gelmemek için elimizden ne geliyorsa yapmaya çalışıyoruz. Lakin bazı bölümlerde aniden gelen sesi ile birlikte bizleri yerimizden zıplatabiliyor.

Oyun, içerisindeki dinamik ve bir çok kamera açısı sayesinde bizleri etkisi altında bırakmaya devam ediyor. The Medium birçok oyuna nazaran kamera açısı bakımından oyuncuya oldukça verimli bir durumdadır. Yani sürekli fare çevirip sağa sola bakmaya çaba göstermenize gerek duymuyorsunuz. Fakat bazı bölümlerde kaçarken kameraların sürekli değişimi sizleri sıkıntıya sokabilmektedir.

The Medium İnceleme
The Medium İnceleme

The Medium Sistem Gereksinimleri

MİNİMUM:

  • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
  • İşletim Sistemi: Windows 10 (64bit version only)
  • İşlemci: Intel® Core™ i5-6600 / AMD Ryzen™ 5 2500X
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: @1080p NVIDIA GEFORCE® GTX 1650 Super or GTX 1060 / Radeon™ R9 390X
  • DirectX: Sürüm 11
  • Depolama: 55 GB kullanılabilir alan
  • Ses Kartı: DirectX compatible, headphones recommended

ÖNERİLEN:

  • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
  • İşletim Sistemi: Windows 10 (64bit version only)
  • İşlemci: Intel® Core™ i5-9600 / AMD Ryzen™ 7 3700X
  • Bellek: 16 GB RAM
  • Ekran Kartı: @1080p NVIDIA GeForce® GTX 1660 Super / Radeon™ RX 5600XT | @4K NVIDIA GeForce® RTX 2080 or RTX 3060 Ti / Radeon™ RX 6800
  • DirectX: Sürüm 12
  • Depolama: 55 GB kullanılabilir alan
  • Ses Kartı: DirectX compatible, headphones recommended

The Medium oyununun zevkine varmak adına Steam, Epic, Xbox ve Microsoft içerisindeki fiyatlarını bağlantı üzerinden göz gezdirebilirsiniz.

Son olarak korku ve bilmecenin dorukları ulaştığı bu mükemmel oyunun inceleme yazısının sonuna gelmiş bulunmaktayız. Oynadığınız zaman zevk alacağınızı umut ediyorum. Bu yüzden hikaye oyunlarına olan sevginizi baz alarak sizleri A Plague Tale Innocence İnceleme yazımıza davet ediyorum.

Leave your vote

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir