in

Steve Jobs Kimdir? Hayatı ve Başarıları Öyküsü

Steve Jobs Kimdir

Steve Jobs Kimdir

ÖnSteve Jobs Kimdir Hayatı ve Başarı Öyküsünü sizler için detaylı bir şekilde hazırladık. Hepimizin teknoloji devi olan Apple kurucusu olarak bildiği Steve Jobs’ın tam adını biliyor musunuz?

Steve Jobs Kimdir?

Steven Paul Jobs kimdir? Steven Paul Jobs 24 Şubat 1995’de Amerika’da Wisconsin’de doğmuş 2 kardeşin en büyüğüdür. Öz babası Suriye asıllı politik bilim profesörü Abdulfettah Hohn Sandalli’dir. Öz annesi ise Alman Amerikan asıllı Joanne Carole Schieble’dır. Oğulları Steven Paul Jobs’ı Kaliforniya Mountain View’de bulunan Paul ve Clara Jobs’a evlatlık olarak vermişleridir. Kızları Mona Simpson’u Wisconsin’de bir çiftlikte büyütmüşlerdir. Jobs 18 Mart 1991’de Laurene Powell ile evlendi ve üç çocuk babası oldu.

Hayatı ve Başarıları Öyküsü

Kaliforniya da bulunan Cupertino lisesi’ne gitmiştir. Okul dışında Palo Alto’da ki hepimizin HP adıyla bildiğimiz Hewlett Packard kurs merkezindeki derslere girmiştir. Henüz16 yaşında iken kurs merkezindeki yaz stajına başvurmuş ve kabul edilmişti. Bununla birlikte Polonya kökenli bilgisayar mühendisi olan Steve Wozniak ile çalışmaya başlamıştır.

Liseyi bitirdikten hemen sonra Portlan’da bulunan Reed College’da okuma şansı kazanmıştır. Jobs bir süre sonra okulu ve dışardan derslere katılmaya başladı. 1974’te Californiya eyaletine döndü. Evine döndükten sonra Wozniak ile birlikte Homebrew Computer Club toplantılarına katılmaya başladı. Hindistan’a gitmek için para biriktiren Jobs ilk olarak oyun ve donanım üreticisi Atari’de teknisyenlik yaptı.

Steve Jobs Kimdir
Steve Jobs 16 Yaşında

Atarinin çalışanlarına sunduğu teklif kim atari kartını daha az yer kaplicak şekilde tasarlar ise 100 dolar ödeme yapacağını söylemişti. Bunu duyan Jobs devre kartı tasarımı konusunda bilgi sahibi olmamasına rağmen karttaki devre sayısını yüzde 50 azaltmayı başaran en yakın arkadaşlarından biri olan Wozniak ile kafa kafaya verdi.

Apple Nerede Kurulmuştur?

Jobs ve Wozniak yaptıkları başarılı işlerden dolayı kendilerini iş hayatına attılar. Jobs tasarım pazarlamada Wozniak ise Homebrew Computer Club’ta edindiği teknik bilgilerini kullanarak uzun mesafe konuşmalarını ücretsiz sağlayabilecek Blue Box adını verdikleri projelerini üretmeye başladılar. Projelerine 1 Nisan 1976’da Kaliforniya’da ki Cupertino’da bulunan Jobs’un aile garajında Apple Computer Co. Adını verdikleri teknoloji şirketinin ana temellerini attılar.

Apple’ın Piyasaya Çıkışı

İki arkadaş Apple olarak adlandırdığı garaj şirketlerinde ilk kez Apple olarak piyasaya çıkartacağı Apple I için çok heyecanlıydı. İlk ürünleri Apple I 666 dolar ile satışa çıkarttılar. Ardından 1997 yılında Apple II satışa çıkarttılar.

Apple I
Apple I

Üstelik Apple II kişisel amaçlı satışlarında çok büyük başarı kazandı ve adını duyurdu. 1980 yılında Apple III olarak adlandırdıkları projelerini satışa çıkarttılar. Fakat iki arkadaş Apple III’ün daha fazla satış yapacağını düşünürlerken yanıldılar. Başka bir deyişle Apple III, Apple II kadar revaç görmedi.

"<yoastmark

Apple Gelişim Süreci

Büyümeye hızlı bir şekilde devam etmekteydi bu hızla ilerlerken ilk olarak yönetimde deneyimli, gelişmeye açık profesyonel bir yönetici aramaya başladı. Jobs bu sırada gözüne Pepsi’nin CEO’su John Scull’u kestirmişti. John Scull’un aklına giren Jobs Apple’ın yöneticisini bulmuştu. Çok geçmeden Apple Lisa piyasaya duyuruldu kısa bir süre sonra satışa çıkartıldı. Fakat teknolojik olarak istenen başarıya varılabilmişken ticari anlamda bu söylenemezdi. Bunula birlikte 1984 yılında Macintosh piyasaya çıkartıldı. Böylece Apple Lisa’ya göre Macintosh ticari anlamda gelişme sağlayan ilk GUI teknolojik cihazdı. Hatta Macintosh projesinin tutulmasından sonra Apple II konumuna Mac geçmiştir.

Apple’dan Ayrılış Hikayesi

Jobs 1985 yılında şirket içerisinde çıkan bir kavgada kendisi göreve getirdiği John Scull tarafından ne yazık ki bütün görevlerinden alıkonulmuş ve kapı önüne konmuştur. Ölümünden yaklaşık 5 hafta öncesine kadar Jobs Apple Computer’ın başkanlığına devam etmektedir. Jobs Apple dan kovulduktan sonra bir teknoloji şirketi daha kurmuştur. NeXT Computer olarak adlandırdığı şirket yazılım üzerineydi Apple Lisa’dan daha gelişmiş bilimsel çalışmalar yapan başarılı ve adı bilinen bir şirket olmuştur.

Pixar Hikayesi

Hepimizin bildiği gibi ünlü animasyon şirketi olan aslında ana kurucuları birisi Steve Jobs’tur. Jobs Apple’dan kovulduktan sonra Edwin Catmull ile 1986 yılında Kaliforniyada Pixar adını verdikleri animasyon şirketini kurmuştur.

Steve Jobs ve PİXAR
Steve Jobs ve PİXAR

Kurulduktan 10 yıl sonra hepimizin bildiği oyuncaklar hikayesi ( Toy Story ) isimli animasyon filmi ile bomba etkisi yaratmıştır. Pixar’ın birçok film’i ödüllendirilmiştir. Örnek olarak Oyuncak Hikayesi 2, Sevimli Canavarlar, Kayıp Balık Nemo vb. animasyonlarda yılın en iyi animasyon olarak Oscar almışlardır.

Apple Geri Dönüş

1996 da Apple Jobs’u getirmek için NeXT şirketini tamı tamına 429 milyon dolara satın almıştır. 1997’de Jobs şirketinin geçici CEO’su olmuştur. NeXT’nin satın alınması sonucunda Apple teknoloji açısından gelişim sağlamıştır. Öncelikle Jobs’un kontrolü altında Apple iMaci satışa sunuldu. Satış rekorları kıran iMac Apple’ın ünlü projeleri arasında yer almaktadır. Bunun yanında Jobs şahsi bilgisayarla kısıtlı kalmak istemediğinden dolayı iPod piyasaya sürdü. İpod satışa çıkartarak mp3 formatını koyabileceği küçük bir cihaz çıkartmıştı. İpod çıkartmasından sonra iTunes’u sanal müzik dükkanını açtı. Aynı zamanda çalışanlarını sık sık motive eder düşünmeye iterdi. Apple’da CEO olarak yıllık sadece 1 dolara uzun seneler boyunca çalıştı. Şirket kâr geçtiğinde geçici CEO unvanından CEO unvanına geçiş yapmıştır. 1 dolara çalışırken Apple ona sürekli pahalı hediyeler vermekteydi. Örnek olarak 90 milyon değerinde bir özel jet verilmiştir.

Apple’dan 2. Ayrılış

25 Ağustos 2011’de sağlık sorunlarından dolayı işinden istifa etti. CEO olarak yerine Tim Cook atandı. Ölümüne kadar Apple’ın yönetim kurulu başkanı olarak devam etmiştir.

Kısacası edindiğim bilgiler doğrultusunda Steve Jobs Kimdir Hayatı ve Başarı Öyküsünü sizlere detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştım eğer ki içeriğimi beğendiyseniz Bill Gates Kimdir? Hayatı ve Buluşları Nelerdir? yazımı da inceleyebilirsiniz.

What do you think?

Written by Uğur Can Oner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cyberpunk 2077 İnceleme

Cyberpunk 2077 İnceleme ve Analiz

Tim Cook Kimdir

Tim Cook Kimdir? Hayatı ve Başarı Öyküsü