in

PlayStation 5 Teknik Özellikleri Açıklandı

PlayStation 5

Japon teknoloji firması Sony, Covid-19 sebebi ile fuarların iptal etmelerinden dolayı yeni nesil konsolu PlayStation 5 hakkında YouTube hesapları üzerinden bir açıklama gerçekleştirdiler. Kesinlikle Sony yetkilisinin PlayStation 5 hakkındaki söylediklerini izlemenizi tavsiye ederiz.

Sony’nin önemli bir mühendisi olan Mark Cerny, konferansta söz alan ilk kişi oldu ve PlayStation tarihinden bahseden Mark Cerny, PlayStation PlayStation 2 PlayStation 3 genel mimari ve gelişimden bahsetmesi aynı zamanda PlayStation 4 ve sonrasında yaşanan değişikliklerin tamamından bahsetti. PlayStation genel durumuna bakıldığında gerçek bir evrim teknolojisi olarak tanımladı.

PlayStation 4 ile birlikte üç yeni temel prensip edinerek yenilikçi ve inovasyona duydukları hassasiyeti dile getiren Mark Cerny, evrim ve devrimi teknoloji ile başarılı bir şekilde birleştirdiklerini açıkladı. Bununla birlikte PlayStation 5 için sürekli yeni özellikler eklediklerini belirten Mark Cerny, PlayStation 5 konfor ve kullanım konusunda kullanıcılar çok daha rahat bir şekilde alışacaklarını belirtti.

Sony direk olarak PlayStation 4 teknolojisinde bulunan HDD’lerden SSD’ye geçildi. Yeni GPU mimarisi kesinlikle göz alıcı bir donanıma sahip olup hızlı ve güçlü olacağını belirtti. PlayStation 5 ile ses için özel donanım teknolojisi getirildiğini vurguladı.

PlayStation 5 SSD Özellikleri

PlayStation 5 önceki jenerasyonlara göre tasarımsal ve teknoloji alt yapısı ile iyi bir ses getireceğini açıklayan Mark Cerny aslında SSD seçmelerinin sebebinin hız ile alakalı olmadığını, oyun yapımcılarına rahatlık sağlamak adına kullanılan bir bileşen olduğunu belirtti. Oyunlardaki yüklenmeler aksiyon durumundaki çevresel değişkenlikler oyun üreticileri tarafından çok daha rahat bir şekilde kullanıcılarına ulaştırmak isteyen Sony PlayStation 5 içerisinde 16 GB GDDR6 RAM  ile geleceğini ve oluşan senkron ile oyunlar, yayınlar 100 kat  hızlı olacaktır açıklamasında bulundu.

PlayStation 5 içerisindeki ileti hızı ise 5GB/saniye seviyesinde olacağının garatisini veren Mark Cerny . Eski PlayStation ürünlerinde saniyeler içerisinde gerçekleşen işlemleri artık milisaniyeler içerisinde gerçekleşeceğinin altını çizdi. Cihaz tabiki harici disk desteği ile gelecektir.

PlayStation 5 SSD Özellikleri

PlayStation 5 ve AMD’nin RDNA 2 İşlemci

AMD’nin RDNA 2-tabanlı işlemcileri PlayStation 5 için özel olarak tasarlandı. AMD’nin RDNA 2 işlemcilerin durumu güçlü olmasından ziyade mevcut güç tüketimi içerisinde çok daha performanslı bir şekilde ve ekonomik bir alt yapı mimarisi ile karşımıza geleceğini söyleyebiliriz. Dönemsel olarak en iyi işlemciye sahip olduklarının altını çizerek Sony’nin başarısını dile getirdi. PlayStation 5 işlemcisi olan AMD RDNA 2 GPU 2.23 GHz oranına sahip ve 36 bilgi işlem birim mimarisi toplamda karşımıza 10.28 TFLOPs güç sunmaktadır.

PlayStation 5 CPU Özellikleri

PlayStation 5 Ray Tracing desteğini zaten bekliyorduk fakat Unreal Engine 5 ile birleşen PlayStation muazzam bir detay ortaya koymuştur. Bu özellik sadece küresel ışıklandırma için değil genel olarak, gölgelendirme, ses ve yansıma gibi durumlar için kullanım sağlayabilecek. Epic Games iş birliğinde Unreal Engine 5 ve PlayStation 5 ile dinamik gerçek zamanlı tanıtım videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

PlayStation 5 Ray Tracing Özellikleri

PlayStation 5 ses teknolojisi ile karşımıza geleceğine göre acaba mevcut teknoloji içerisinde nasıl bir kontrol ile karşılaşacağız merak ile beklenmektedir. Sony yüzlerce farklı özel sesi aynı anda kullanmayı mümkün kıldığını söyleyerek gerçekten evrim ve teknolojinin birleşimini gerçekleştirdiklerinin tekrar aldını çizmiştir. Bununlada bitmedi cihaz, 3 boyutlu ses teknolojisi olan Tempest 3D PlayStation 5 ile geleceğe iyi bir başlangıç yapacaklarını aktardılar. Örnek verecek olursak sağınızdan araç geçtiğini, sağınızdan size seslenildiğini yada sağ tarafınızdan mermi geçtiğini duydunuz anda gerçekten sağ tarafınızdan bu hissiyatı verecek ve oyun firmaları bu konu hakkında olumlu bir süreç yürütebilecekler. PlayStation kullanıcıları ve ilk defa satın alacak kişiler heyecanla PlayStation 5’in tanıtımını beklemektedir. Akıllarda en çok merak edilen durumlardan birtaneside yeni nesil konsol PlayStation 5’in nasıl bir görünüm sahibi olduğu ve satış fiyatı ne olacağına dair merak içerisindeyiz. PlayStation 4 ile PlayStation 5 arasındaki teknolojiyi aşağıdaki görselden inceleyebilirsiniz.

PlayStation 5 Teknik Özellikleri

Sony firması oldukça iddialı bir şekilde konsol sektöründeki liderlik koltuğunu kavramakta. Rakibi Microsoft teknolojik olarak kesinlikle altta kalacağı bir durum söz konusu olacağını sanmıyoruz fakat zaman doğru ve kalıcı bilgiyi bize göstercek. PlayStation 5 ile alakalı genel bilgilendirme ve gelişmeleri daha yakından takip etmek isterseniz. Sony PlayStation 5 sitesi üzerinden istediğiniz bilgiye ulaşmanız mümkün olacaktır. Dilerseniz PlayStation Sızdırılan Oyunlar içeriğimizi inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz. Onay Verildi olarak PlayStation 5’in harika özelliklerini sizlerle paylaşalım.

 

PlayStation 5’in Teknik Özellikleri Nelerdir

İşlemci: 8x Zen 2 çekirdek – 3,5 GHz
GPU:10,28 TFLOP, 36 CU 2,23 GHz
GPUmimarisi: Özel RDNA 2
Bellek: 16 GB GDDR6 / 256 bit
Bellek bant genişliği: 448 GB/sn
Dahili depolama: 825 GB SSD
IO: 5,55 GB/sn (Ham) 8-9 GB/sn (sıkıştırılmış)
Artırılabilir hafıza: NVMe SSD Slotu
Harici depolama: USB HDD desteği
Optik sürücü: 4K UHD Blu-Ray sürücü

Sony PlayStation 5 özellikleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

What do you think?

Written by Uğur Can Oner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PlayStation 5 Sızdırılan Oyunlar

Playstation 5 Sızdırılan Oyunlar

PlayStation 5 Tanıtım Tarihi

PlayStation 5 Tanıtım Tarihi Sızdırıldı