içinde

Nvidia ve AMD’nin Yeni Nesil Ekran Kartları Eylül Ayında Gelecek

Nvidia ve AMD

Nvidia ve AMD Eylül Ayı Açıklaması

Nvidia kullanıcıların merak ile beklediği Ampere mimarisinin nihayet sundu. Nvidia şirketinin bulut bilişim, yapay zekanın ve bilimsel kullanım amacında tasarlanmış olan A100 GPU’yu duyurmuşken herhangi bir şekilde oyun ürünlerinin bahsi geçilmedi. Akabininde açıklanan rapora göre, Nvidia’nın yeni nesil ekran kartı serileri Eylül ayı içersinde AMD’nin Big Navi GPU’ları ile beraber gelecek. Bu iddianın sahibi DigiTimes “yeni nesil GPU’larını Eylül ayında bir lansman ile piyasaya sürüleceğini” söyledi. Aynı zamanda grafik kartı satıcıları mevcut talebi fazlasıyla teşvik etmek amacı ile üçüncü çeyrekte mevcut nesil ürünlerinde fiyatlarının düşürmeye hazırlandığını belirtti. Nisan ayının sonuna doğru China Times’da belirtilen bir yazıya göre tüketici Amper kartlarının üçüncü çeyreğinde buluşacağını ve aynı zamanda Asvid, Gigabyte ve MSI’da dahil olmak üzere Nvidia’nın ortağı AIB RTX 3000 serisinin lansmanına hazırlık için yeşil ışık yakıldı.

Nvidia ve AMD Teknolojisi

Genellikle en güvenilir kaynak olarak kabul edilen TrendForce’un özel araştırma bölümü DRAMeXchange bir raporuna göre ise Nvidia’nın ve AMD’nin yılın üçüncü çeyreğinde yeni nesil GPU’lar yayınlayacağı iddiasında bulundu. RTX 2000 serisine bakıldığında Süper entegrasyonu geldiğinden beri Nvidia’nın yeni nesil grafik kartlarını daha göremedik aynı düzeyle Turing mimari ile ürünlerin temeli yer aldı.

AMD tarafında ise Radeon RX 5700 ve RX 5700 XT  hatırlıyacağınız üzere geçen yıl piyasaya sürülmüştü. AMD’ye göre dünya üzerindeki başarıları istedikleri seviyeye ulaşmadığını kabul ettiler. Fakat yeni nesil kartlarda önemli gelişmelerin olacağının altını çizdiler.  AMD kurucusu Lisa Su 2020 yılında Zen 3 ve Büyük Navi’yi kesinlikle kullanıcılara aktaracakları sözünü verdi fakat Covid-19 sürecinden önce verilen bir sözdü bakalım AMD bu konudaki tutumlarını nasıl sergileyecek.

Nvidia ve AMD Rekabeti

Nvidia RTX ekran kartlarında oldukça iyi bir performans elde etmiştir. Nvidia kullanıcıları artık RTX 2000 serisinden ziyade özenle ve merakla Nvidia’nın 3000 serisi ve Nvidia 3000 RTX serisini beklemektedir. AMD tarafına baktığımızda ise RX serisi oldukça başarılı geçmiş fakat AMD kullanıcılarda RX serisinin yeni teknoloji ile çok daha performanslı bir şekilde geleceğini bilerek piyasadaki rekabetin en üst seviyede olacağını düşünmektedirler.

Geforce RTX 2080Tİ

Kaynak: Nvidia

Uzun zamandır Nvidia ve AMD  arasında ciddi bir rekabet söz konudur bu yetmezmiş gibi AMD Intel ile bir rekabete de girerek işlemci üretiminde boy göstermesi ile elindeki teknolojiyi ciddi bir şekilde kanıtlayarak ismini altın harfler ile yazdırmayı başarmıştır.

AMD Radeon RX 5700

Kaynak: AMD

Bu gönderi güzel ve kolay başvuru formumuzla oluşturuldu. Yayınınızı oluşturun!

Ne düşünüyorsun?

Uğur Can Oner tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Football Manager Manchester United

Football Manager’a Şok Dava

SAPPHİRE Pulse RX590

SAPPHİRE Pulse RX590 8 GB GDDR5 İnceleme