içinde

Marie Curie Kimdir

Marie Curie

Marie Curie ( Maria Salomea Sklodowska ) 17 kasım 1867 de doğan bir kimyager ve fizikçidir. Babası Wlandislaw Sklodowski, Varşova okulunda fizik ve matematik öğretmeniyken Curie’nin annesi Bronislawa Sklodowsk,i yatılı kız yurdu müdiresiydi. Maria, Sofia,Hela Ve Bronya adlarında 3 kız kardeşi Joseph isminde bir erkek kardeşe sahipti. Sofia ve Bronya 1875 yılında tifüse yakalandı,1876 Ocak ayında Sofia ölürken Bronya iyileşti. 2 Yıl sonra da Marie’nin annesi verem nedeniyle hayatını kaybetti.

Maria Curie Hayatı

Marie Curie Kimdir
Maria Curie radyoaktivite de yaptığı önemli çalışmalarla Nobel Ödülü kazanmıştır. Uranyumla yaptığı deney sonucunda radyoaktiviteyi keşfetmiştir. Nobel Fizik Ödülü 1903, 1911 Nobel Kimya Ödülü aynı zamanda radyoloji biliminin de kurucusudur. Maria Curie Nobel Ödülü olan ilk kadın ve bu ödülü iki defa alan ilk bilim kadınıdır. Maria Curie Varşova’nın Clandestine Floatin Üniversitesinde okumaya başlayarak uygulamalı bilimsel eğitime başlamıştır. 1891 senesinde Curie, yüksek derece kazanarak Paris’e gitti. Marie’nin eşi Pierre Curie ve fizikçi Henri Becquerel Fizik 1903 Nobel ödülünü paylaştılar. Marie Kimya 1011 Nobel ödülünü de kazanarak başarılarını sürdürmeye devam etmiştir. 1898 Temmuz ayında Curie’ler yeni radyoaktif element olan ve uranyumun bozulmasından elde edilen polonyumu bulduklarını duyurmuşlardır. 1898 Eylül de Fransız kimyacı olan Eugene-Anatole Demarçay’ın spektroskopi yöntemiyle tanımlanmasına eşlik ederek , doğal radyoaktif element radyumu duyurmuşlardır.

1904 yılında Marie, doktorasını alarak Fransa’da gelişmiş bilim alanının unvanını alan ilk kadın olmuştur. 19 Nisan 1906 yılında eşi , Pierre Curie at arabasının çarpmasıyla hayatını kaybetti ve Curie iki çocuğuyla hayatına devam etti. 1914 senesinde Paris Üniversitesi’nde Radyum Enstitüsü kurulmuş ve Maria Curie ilk müdür olarak oraya atanmıştır. 1. Dünya savaşı dönemin de taşınabilir röntgen cihazı yaparak kızı Irene ile beraber kadınlara x ışını teknolojisini öğrettiler ve fizik tedavi uzmanlarına savaş sırasında radyoloji ekipmanlarını nasıl kullanabileceklerini gösterdiler. Tüm bunlar olurken çok yüksek dozda radyoaktif ışınlara maruz kaldılar. 1934 senesinde Savoy Fransa’da kan kanserinden hayatını kaybetti, doktorlar hastalığının aşırı derece de yüksek radyasyona maruz kalmasına bağladı. O yüzden ona ‘bilim için ölen kadın’ denilmektedir. Maria Curie’nin not ve defterleri fazlasıyla yüksek radyasyona maruz kaldığı için kurşun kaplı bölmelerde saklanıp sadece radyoaktif koruma altında incelenmektedir. Marie Curie hayatını bilime feda eden bilim dünyasının öncü isimleri arasında yer almaktadır.

Marie Curie Kimdir
Marie Curie ‘’Yaşamda hiçbir şeyden korkmayın yalnız; her şeyi anlamaya çalışın. Şimdi anlama vakti, böylece daha az korkabiliriz’’

Pierre Curie’nin Maria Curie ‘ e mektubu;
Ne var ki, her ne kadar hayal etmeye bile cüret edemesem de, rüyalarımızın içerisinde hipnotize olmuş şekilde, birlikte bir hayat geçirmek çok güzel bir şey olurdu: senin ülken hakkındaki hayallerin, bizim insanlık için hayallerimiz, bizim bilim için hayallerimiz.

Onay Verildi olarak verdiğimiz bilgiler doğrultusunda ana kaynak olarak Marie Curie Wikipedia sayfasından yararlanılmıştır.

Ne düşünüyorsun?

Yaren Güneş Oner tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The Witcher 3 Wild Hunt İnceleme

The Witcher 3 Wild Hunt İnceleme

Louis Pasteur Kimdir

Louis Pasteur Kimdir