içinde

Louis Pasteur Kimdir

Louis Pasteur

Kuduz aşısını bulan mikrobiyolog ve kimyager Louis Pasteur 27 Aralık 1822 Dole Fransa da doğmuştur. 1846 yılında Ecole Normale Superieure’ün Fen fakültesini bitirmiştir. 1847’ise kimya dalında doktora derecesini almıştır.

Louis Pasteur Hayatı

Louis Pasteur , izomerlik, kristal yapı ve optik etkinlik konularında çalışmalarıyla tanınmıştır. Strasbourg Fen Bilimleri Fakültesi yardımcı kimya profesörü oldu ardından Lille Fen Fakültesi’nde kimya profesörlüğüne yükseldi. Kurulmasını istediği araştırma laboratuvarının yöneticisi tayin edildi 1871 yılında ise çalışmaya başladı. Bu araştırma laboratuvar da şarbon, tavuk kolerası ve kuduz gibi hastalıklar üzerine bağışıklık mekanizması ve aşı hazırlıklarına başladı. Louis Pasteur, kuduz köpekler üzerine yaptığı çalışmaları daha güvenilir hale getirmek adına 1885 senesinde eski imparatorluk şatosunu gereğine uygun bir şekilde düzenleyerek kuduz aşısı için ilk adımı attı.

Louis Pasteur Kimdir

29 Mayıs 1849 tarihinde Strasbourg Üniversitesindeki görevindeyken tanıştığı Marie Laurent ile evlendi. Louis Pasteur bakteriyolog olarak çalıştığı süre boyunca tıp biliminin ilerlemesine oldukça katkı sağladı ve bu sırada doktor olmadığı için doktorlardan tepkiler aldı. Louis Pasteur tüm tepkil ve olumsuzluklara rağmen çalışmalarını bırakmadı. Bakterilerin olduklarını ve bakterilerin hastalık yapabileceği düşüncesini sürdürmeye devam etti. Mayalanma olayında bulaşıcı hastalıklarda mikroorganizmaların neden olduğunu kanıtladı ve kendiliğinden türeme teorisini boşa çıkardı. Şarap , bira , süt ve meyve suyu mayalanabilir sıvıların bozulmadan saklanabilmelerini sağlayan ‘ pastörizasyon’ konserve yönteminin gelişmesini sağladı. Kuduz aşısını ilerletmek için aşı yöntemleri geliştirerek ilk olarak tavşanlar üzerinde denedi ardından kuduz hastalığı üzerinde ki etkilerini araştırıp gözlemlemek için 11 köpekle deney yaptı.
28 Eylül 1895 yılında Fransa’nın Saint-Cloud kentinde Louis Pasteur hayatını kaybetti.

Onay Verildi olarak verdiğimiz bilgiler doğrultusunda ana kaynak olarak Louis Pasteur Wikipedia sayfasından yararlanılmıştır

Ne düşünüyorsun?

Yaren Güneş Oner tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Marie Curie Kimdir

Marie Curie Kimdir

Alexander Graham Bell Kimdir

Alexander Graham Bell Kimdir