in

Jeff Bezos Kimdir? Hayatı ve Başarı Hikayesi

Jeff Bezos Kimdir

Jeff Bezos Kimdir

Jeff Bezos Kimdir? Hayatı ve Başarı Hikayesini sizler için detaylı şekilde hazırladım. Amazon şirketinin kurucusu hayatında ne gibi sıkıntılar yaşamıştır?

Jeff Bezos Kimdir?

Jeff Preston Bezos Amerika’nın New Mexico’da bulunan Alberquerque’de annesi henüz 18 yaşlarında iken dünyaya gelen bir çocuktur. Bezos’un babası doğumdan hemen sonra kaçmıştır. Öz babası ticaretle uğraşan normal bir satıcı olan Ted Jorgensen’dir. Bezos daha 5 yaşlarında iken annesi petrol mühendisi olan Miguel Bezos ile evlendi. Miguel Bezos Jeff’i kendi nüfusuna aldı. Babasının işlerinden dolayı Maiami’ye taşındılar.

Amazon Kurucusu Jeff Bezos
Amazon Kurucusu Jeff Bezos

Jeff ilkokulda Louisiana’da bulunan River Oaks’da ilkokul’a gitti. İlkokuldan sonra Bezos üstün yetenekliler lisesini okulun en başarılısı olarak bitirdi. New Jersey’de bulunan Princeton Üniversitesin’de Bilgisayar Bilimleri Fakültesinden bölüm birincisi olarak bitirdi. Aynı zamanda her yaz dedesinin Texas’da bulunan çiftliğinde sığır bakıcılığı ve traktör tamirciliği yaparak zaman geçirmiştir.

İlk İş Deneyimi

1986’da Üniversitesini tamamen bitiren Bezos okuduğu üniversite mezunu eleman arayan Fitel ( Furukawa Information Technologies and Telecommunications ) şirketine başvurmuştur. Böylelikle kabul edilmiş ve çalışmaya başlamıştır. 1987’nin Şubat ayında teknoloji iş geliştirme Müdür Yardımcısı olarak atandı. Aynı zamanda 23 yaşlarına geldiğinde eş zamanlı vakitte New York ve Londra’da bulunan ofislerdeki 12 çalışanın analistlerini kontrol ediyor ve yönetiyordu.

En Genç Yönetici

1998 yılında Nisan aylarında Wall Street’de bulunan Banker Trust Company Bezosu Başkan Yardımcısı Asistanı mevkiinde beraber çalışmak istediklerini belirtti. Teklif Bezos’u cazip etti ve olumlu mesajı yolladı. Yaklaşık 9 ay sonra Bezos Banker Trust’ın başkan yardımcılığına terfi ettirildi. Üstelik Bunker Trust tarihindeki en genç Başkan Yardımcısı oldu.

Amazon Nasıl Kuruldu

1990 Aralık tarihinde D.E Shaw Hedge’de başkan yardımcılığı konumu teklif edildi ve Bezos transfer oldu. Bezos şirketi geliştirme adına araştırmalar yapıyordu. Özellikle şirketin internetteki ilk satışının kitap satışı olmasını söyledi. Bezos’un teklifi reddedilince neden bu işi yapmadığını kendine sorarak istifa etti.

Jeff Bezos Amazon İlk Hali
Jeff Bezos Amazon İlk Hali

İstifa ettikten sonra Amazon.com adını verdiği internette hiçbir örneği bulunmayan bu siteyi 16 Temmuz 1995’de kurdu. Jeff Bezos Amazon adını sözlükten bakarak bulmuştur. İsmini de Amazon nehrine benzetmesi üzerine koymuştur. İsmi koyarken ki düşüncesi “benim şirketimde bu nehir kadar büyüyecek” demiştir.

Not: Amazon nehri Dünya’nın en uzun 2. nehridir.

Amazon’da Neler Satılıyor

Bezos internette her şeyi satmayı düşünüyordu oyun, kitap, CD ağırlıklı satış yapmaya özen göstermekteydi. Amazonun kurulma hedefi kitap satmaktı. Sitenin kurulduğu gün 6 adet sipariş aldı. Amazon şuan da istediğiniz her türlü materyali bulabileceğiniz bir alışveriş sitesidir. Bunun yanında şirketi kurarken çevresinden yüz bin dolardan fazla borç alarak kurmuştur.

Amazon'da Neler Satılıyor
Amazon’da Neler Satılıyor

Hayali içerisinde yer alan durum ise en büyük kitap marketi olmayı başarabilmiştir. Amerika’da ki en büyük kitapçı Border Amazon’a baş edemeyip kapanma durumuna gitti. Üstelik Amazon şimdi ise Kindle Fire adını verdikleri tablet kitap projesi ile kendisine rakip tanımıyor.

Jeff Bezos Serveti

2021 yılının Mart ayındaki verilere göre Jeff Bezos’un serveti 197,8 milyar dolardır. Aynı zamanda 1 dakika içerisinde en az 1 milyon dolar kazandığını söyleyebiliriz. Araştırmalarıma göre 27 Temmuz 2017 yılında, Jeff Bezos’un serveti $90.000.000.000’ı geçtiğinde yaşayan en zengin insan unvanını almıştır. Serveti ise 24 kasımda ilk kez $100.000.000.000’ı aşmış bulunmaktadır. Hatta Forbes dergisinin yaptığı açıklamada 6 Mart 2018’de, $112 milyar serveti Bezos’u dünyanın en zengin insanı olarak belirledi.

Son olarak Jef Bezos Kimdir? Hayatı ve Başarı Öyküsünü sizlere detaylı bir şekilde aktarmaya çalıştım eğer ki içeriğimi beğendiyseniz Tim Berners-Lee Kimdir? Hayatı ve Buluşları Nelerdir? içeriğimi de inceleyebilirsiniz.

What do you think?

Written by Uğur Can Oner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tim Bernes Lee Kimdir

Tim Berners-Lee Kimdir? Hayatı ve Buluşları Nelerdir?

Call of Duty Warzone 100 Milyon Oyuncuya Ulaştı

Call of Duty Warzone 100 Milyon Oyuncuya Ulaştı