içinde

Jean de La Fontaine Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Jean de La Fontaine Kimdir

Jean de La Fontaine Kimdir? Jean de La Fontaine Hayatı ve Eserleri hakkında sizlere detaylı ve doğru bilgi edinebileceğiniz kapsamlı bir içerik hazırladık.

Jean de La Fontaine Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Okunuşu Jeon dö la fonten olan, La Fontaine,8 Temmuz 1621’de varlıklı bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Pariste bir kolejde eğitim almıştır , hukuk tahsili yapmıştır. Yetişkinlik yıllarında baba mesleği olan orman ve su kanalları işleriyle ilgilenmiş, memurluklarda bulunmuş düzensiz bir hayat yaşamıştır.1673 yılında Madam de la Sabliere’nin himayesi altına girerek ilim adamları,felsefeciler ve yazarlarla tanışma imkanı bulmuştur ve ilk masallarını burada yazmıştır. Çağdaşları onu her zaman bir masal yazarı olarak gördüler.

Masalları herkesin anlayabileceği bir dilden yazılmıştır , canlı,hızlı incelik ve nükte dolu bir anlatıma sahiptir. Masallarında çokça bahsettiği hayvanlar aslan, kurt, tilki ,eşek ve horozdur. Masallarında her zaman kötüyü göstererek iyinin nedemek olduğunu anlatmıştır fakat şiirlerini okuyan çocuklara bir açıklama yapılmaz ise ters bir etkinin olması her zaman mümkündür. 238 adet masalları 12 kitapta toplanmıştır , 1668’ de yayımlanan ilk altı kitabında 124 masal bulunmaktadır ikinci cilt 1678 yılında basılan beş kitaptır son olarak 1694 bastırdığı üçüncü cilt ise tek kitaptan ibarettir. Fransız şair ve yazar olan Jean de La Fontaine, 13 Nisan 1695’te Paris’te hayatını kaybetmiştir.

Jean de La Fontaine Kimdir Hayatı ve Eserleri

Jean de La Fontaine Önemli Eserleri

Günümüze kadar gelen masalları ile çocukların hayal dünyasını geliştiren La Fontaine’nin toplamda 12 kitaptan oluşmakta olan 238 masalı mevcuttur. Yaptığı bu çalışmalar doğrultusunda ki eserlerin geneline “La Fontaine Masalları” olarak adlandırılır.

En ünlü La Fontaine Masalları Aslan Payı, Horozla İnci, Tavşanla Kamplumbağa, İnsan ve Aynalar, Karga ile Tilki, İki Katır olarak yer almaktadırlar. Jean de La Fontaine, aynı zamanda roman ve piyes de yazmıştır , şiirleri ve şiirli mektupları vardır. Hadım, Gülünç Macera, Florasanlı ,Büyük Maşrapa ,Köy Sevdaları komedi türüne ait eserleridir.

Fontaine Fabl;

Kurtla Kuzu

Kurdun biri, ırmaktan su içen kuzuyu gözüne kestirmiş. Kuzuya bağırmış: “Sen benim içtiğim suyu niye bulandırıyorsun!” demiş.

Kuzu: “Ben sizin suyunuzu nasıl bulandırırım? Siz yukarıdasınız, ben aşağıdayım. Su yukarı doğru akmıyor ya!” demiş. Kurt sinirlenmiş: “Sen ne haddini bilmez bir kuzusun, seni ilk gördüğümde yemediğime pişman ettin” demiş.

Güçlü olanlar bahanelere sığınarak her zaman kendilerini haklı çıkarırlar.

Jean de La Fontaine Kimdir içeriğimizi beğendiyseniz Alexander Graham Bell Kimdir yazımızıda incelemenizi öneririm.

Ne düşünüyorsun?

Yaren Güneş Oner tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alfred Lothar Wegener Kimdir

Alfred Lothar Wegener Kimdir?

Erno Rubik Kimdir ve Rubik Küpün İcadı