içinde

Intel Core i7 9700K İnceleme

Intel Core i7 9700K

İntel Core i7 9700K

9. nesil Intel işlemciler içerisinde yer alan Intel Core i7 9700K modeli teknoloji ilerledikçe işlemci performansını bir adım ileriye taşımaktadır. Intel 9. Nesil işlemcilerinde küçük performans modülünü geliştirecek bir teknoloji ile karşımıza gelmektedir.
Yüksek performanslı bir oyun bilgisayarı toplarken 9. Nesil Intel işlemcileri oldukça fazlasıyla göreceğiz. 8. Nesil ile 9. nesil Intel işlemciler arasındaki genel performans artışı tartışma konusu olabilir fakat tek bir gerçek var oda Intel’in üst düzey tek çekirdek teknolojisidir.

Intel Core i7 9700K ile üretici Intel i7 işlemcilerde bir alışkanlığı olan Hyper Threading teknolojisi yerine , Coffee Lake mimari teknolojisi ile karşımıza gelmektedir.
Intel’in yüksek fiyat bandında işlemci satışından vazgeçmediğini aşağıdaki tabloyu inceleyerek anlayabilirsiniz.

9. Nesil İşlemci Ailesi

9. Nesil Intel Ailesi

Kaynak: Intel

 

Coffee Lake Refresh mimari teknolojisi ile geliştirilmekte olan 9. nesil Intel işlemcilerin Intel severlerin tam istediği performansı alamadıklarını dile getiren bazı kullanıcılar 8. Nesil işlemcilere BIOS güncellemesi ile Z390 yonga setli anakartlar dahilinde kullanabilinir olduğu aktarıldı. Ama Intel Core i5 9600K, Intel Core i7 9700K ve Intel Core i9 9900K işlemcilerin piyasaya sürümü ile aynı anda ile Z390 yonga setli anakartlar anakart üretici firmalar tarafından satışa sunuldu. Bazı kullanıcılara göre Intel istediği ivmeyi yakalayamadı bazı kullanıcılara göre ise piyasadaki en iyi oyun istemcisi olarak kabul görüldü.

Onay Verildi olarak iki düşünceye de haklılık payı verebiliriz. Çünki Intel Core i5 9600K, Intel Core i7 9700K ve Intel Core i9 9900K dahilinde 8. nesil Intel Core i7 8700K ve Intel Core i5 8600K işlemciler arasında çok fazla bir performans farkı bulunmamaktadır. Fakat 9. Nesil Intel işlemciler oyun performans FPS vb. bakımından en iyi oyun işlemci statüsünde yer almaktadır.

9. Nesil Intel Ailesi

Kaynak: Intel

Aslına bakarsanız en önemli nokta Intel işlemcilerin fiyat performans oranıdır. Nedeni ise rakibi AMD ’nin daha düşük fiyata yüksek performans vermesidir. Oyun performansı olarak AMD ’yi ezebilen Intel aynı durumu çoklu çekirdek performansında koruyamamıştır. 2. Nesil Ryzen işlemciler fiyat performans olarak oldukça Intel ’in canını sıkmaktadır.

Intel Core i7 9700k teknik özellikler ile FPS değerlerinin benchmark sonuçlarına göre inceleyelim.

Coffee Lake Refresh ve Z390 Yonga Seti İnceleme

Coffee Lake Refresh modülü Coffee Lake mimarisinin belirli bir kademe daha geliştirilmiş bir teknolojidir. Mimariler birbirine benzesede aralarında büyük farklılıklar söz konudur.

9. nesil Intel işlemciler LGA 1151 soket yapısı kullanmaktadır. Z370 yonga setine sahip kartlarda kullanılabilecek bir yonga kümesi anlamına gelmektedir. Yapılması gereken mevcut anakartınızın son sürüm BIOS versiyonuna yükseltme işlemini yapmaktır. Aynı durumu ise 8. Nesil işlemci sahibi olan kullanıcılarda BIOS güncellemesi yaparak Z390 yonga setli anakartlar ile kullanıma hazir hale getirilerek kullanabilirsiniz.

Z390 Yonga Setine Sahip Anakart Özellikleri

Intel 9. nesil işlemcilerini Z390 yonga setine sahip anakartlar içerisinde kullanımını önermektedir. Intel’in açıklamasına göre 9. nesil işlemcilerin çekirdek sayısı ve işlemcinin hızları Z390 yonga seti ile birebir olarak VRM tasarımına sahip bir teknoloji olmasıdır. Geliştirişmil yeni VRM teknolojisi sayesinde işlemciler çok daha performanslı bir şekilde beslenmektedir. Aynı zamanda yüksek frekanslara ulaşan işlemciler çok daha senkronlu bir şekilde çalışmaktadır. Kısacası Z390 yonga seti Intel 9. nesil işlemcileri için biçilmiş bir kaftandır.

Z390 yonga seti Intel bileşeni olan kablosuz AC WIFI desteği sunmaktadır. Kontrolcü desteği sayesinde Z390 yonga seti herhangi bir üreticiden Z390 yonga setli anakartlarına sadece bir kablosuz AC WIFI ekleyebilme durumları söz konusudur.

Aynı zamanda USB 3.1 Gen2 desteği Z390 yonga setli anakartlarda 6 bağlantı noktasına kadar yükseltebilme seçeneği mevcuttur fakat Z370 yonga setli kartlarda USB 3.1 Gen2 desteği 4 bağlantıdır.

Z390 yonga seti 64 GB DDR4 2666 MHz çift kanal desteği sunmaktadır. Fakat gelecek olan BIOS güncelleştirmeler sonucunda kullanılabilen DDR4 128 GB’a kadar çıkartılacaktır.

Intel Core i7 9700K Teknik Özellikler

Intel Core i7 9700K işlemci teknik özelliklerinde Coffee Lake Refresh mimarisi içermektedir. Üretim bandındaki durum ise Intel’in 7. ve 8. nesil işlemcilerindeki gibi 14nm ile karşımıza gelmektedir. Fakat Intel üretim bandını kendi teknolojisini geliştirerek 14nm ++ geçirmiştir. Dışardan bakıldığında 14nm üretim bandı 9. nesil Intel işlemcilerin yüksek çekirdek sayıları baz alındığında ve yüksek frekans değerlerine ulaştıklarında serinlik ve güç tüketimi değerleri çok daha performanslı bir şekilde gözler önüne sermektedir.

Intel Core i7 9700K 8 fiziksel ana çekirdeğe ve 8 işlemsel birime sahip bir işlemcidir. Intel şirketi bir ilke imza atarakl Intel Core i7 serisinin en üst sekmentinde Hyper Threading teknolojisine yer vermemiştir. Hyper Threading özelliği 9. nesil Intel ailesinde sadece Intel Core i9 9900K’da kullanılmaktadır.

9. Nesil Intel Ailesi

Kaynak: Intel

Intel Core i7 9700K 3.60 GHz temel frekans değerine sahiptir fakat 4.90 GHz maksimum frekans değerine çıkabilmektedir. Intel Core i7 9700K tüm çekirdekler aktif bir şekilde kullanılıyorken işlemci 4.60 GHz aynı anda ulaşabileceği maksimum hız değerinde çalışmaktadır. Intel Core i7 9700K güç tüketimi 95 Watt olarak açıklanmıştır.

Ne düşünüyorsun?

Uğur Can Oner tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asus Rog Strix Z390-H Anakart Serisi

Asus Rog Strix Z390-H Gaming Anakart İnceleme

AMD Ryzen 5 2600

AMD RYZEN 5 2600 İnceleme