içinde

Florence Nightingale Kimdir

Florence Nightingale

Modern hemşireliğin kurucusu ve temsilcisi olan Florence Nightingale,1820 senesinde İngiltere’nin Florence şehrinde hayata gelmiştir. Babası İngiltere de önemli büyük arazilerin sahiplerindendi. Florence Nightingale, hastalara kötü davranılmasından oldukça rahatsızdı ve bu durumu kaldırmak için hasta bakıcı olmak istedi. Bu isteğini ailesine bildirince ailesinin tepkisini aldı çünkü ailesi hasta bakıcılığı kötü ve pis bir meslek dalı olarak görüyordu ve o işin fakir insanların yapmasını söylüyordu. Florence Nightingale, genç kızlık dönemine geldiğinde ailesinin düşüncelerine karşı çıkmasına rağmen kendi istediğini yaparak hemşire oldu. Hemşirelik alanında Almanya’ya giderek hasta bakıcılığı ve hastane yönetimi dalları üzerine araştırmalar yaptı. 1853 de Londra’daki hasta kadınların bakımı kurumunda yönetici oldu.

Florence Nightingale Kimdir

1853 ve 1856 seneleri arasında Kırım Savaşında İngiliz ordusunda ki yaralı askerlere gönüllü hemşire ve rahibelerle İstanbul Selimiye’de kışlasın da kurulan askeri hastaneye gitti. Gece gündüz yaralı olan askerleri iyileştirmeye çalıştığı için kendisine “Lambalı Kadın” denilmiştir. Yaptığı çalışmalarla ve ilgisiyle yaralı olan askerlerin ölüm oranı hızla düşüşe geçmiştir. Savaşın bitiminde İngiltereye döndüğünde orada kurulan Ordu Sağlığı Kraliyet Komisyonun’da yer almıştır. 1860 senesinde halkın verdiği bağışlarla Nightingale Fonunu kullanıp ilk Nightingale hemşirelik okulunu kurmayı başarmıştır. 12 Mayıs Florence Nightingale’nin doğum yılı olmasından dolayı 12 Mayıs haftaları tüm dünyada hemşirelik haftası olarak kutlanmaktadır. Hayatta olduğu sürece bir çok başarı elde eden Florence Nightingale, 1910 yılında hayatını yitirmiştir.

Florence Nightingale Kimdir

Florence Nightingale “Eğer gözlem yαpαmıyorsαnız, hemşire olmαktαn vαzgeçin.”

Florence Nightingale Kimdir

Onay Verildi olarak verdiğimiz bilgiler doğrultusunda ana kaynak olarak Florence Nightingale Wikipedia sayfasından yararlanılmıştır

Ne düşünüyorsun?

Yaren Güneş Oner tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mustafa Kemal Atatürk Kimdir

Mustafa Kemal Atatürk Kimdir

Adam Smith Kimdir

Adam Smith Kimdir