içinde

Eskimolar Kimdir

Eskimolar

Kış ayları soğuk ve buzların yakın dostu Eskimolar, farklı hayat kriteriyle günümüzde efsaneleşmiştir. Yaşadıkları buzdan olan evleriyle özdeşleşmiş ve onların simgesi olmuştur. Eskimolar yaşadıkları bölgesel iklim şartlarından dolayı fiziksel gelişimleri oldukça farklı bir vücut formları vardır.

Eskimolar Kimdir

Eskimolar Kimdir ve Özellikleri Nelerdir?

Grönland, Labrador ve Bering civarlarında bulunan insan kavmidir. Hayat bölgelerine indiğimizde, bu kavim kendileri için kuzeyi seçmiş de denir. Bu kavmin, günümüze nereden geldikleri ne olarak bilinmiyor, bu konu için birçok ortaya atılmış fikirler bulunmaktadır. Fikirlerden birkaçı, Eskimoların Kızılderilerle akraba olduğu ve kavmin kuzeye Asya’dan geldiğini söylemektedir. Yalnız bu görüşler henüz kesinleşmemiştir. Bu fikirler hakkında Etnoloji uzman biliminin başarılı isimleri ise, Eskimo kavmini Kuzey Kavimleri arasında kabul görmektedirler. Eskimo ismini kavme, Kızılderililer vermiş, bu ismin anlamı, çiğ et yiyenlerdir. En çok Grönland, Labrador civarların da bulunan, çok farklı özellikleri bulunmaktadır. Kavmin çoğunluğunda beyaz kan çoktur. Yüz hatlarına geleceksek, ortaya Moğolları hatırlatan görüntüler çıkmaktadır. Bu kavmin Moğollarla bir bağlantısı yoktur.  Eskimoların ayakları küçük, boyları kısa burunları ise dardır. Bu özellikler bulundukları coğrafyaya göre değişmektedir.

Eskimolar Kimdir

Dünyanın kuzeyinde yaşayan Eskimo kavminin yaşamları oldukça ilkellikler göstermektedir. Eskimolar avladıkları avları yiyerek hayatlarını sürdürürler ve Eskimoların yaşamları avlanarak geçer. Avlanan hayvanları çiğ olarak yerler. Hayvanların derisinden de yararlanırlar. Hayvan derilerden yaptıkları  kıyafetler, kuzeyin öldürücü soğukluğundan korunmak içidir. Eskimoların tercih ettiği besinleri balıklar ve fok etleri de yer alır. Fok balığı, onlar için oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Soğuk aylarda Eskimolar, komatik ismi verilen köpeklerin çektikleri kızaklar yardımıyla avlanırlar.  Sıcak aylarda ise, kışa saklamak için oldukça çok balık, hayvan saklarlar. Göçebe yaşam sürdürmeye de oldukça çok alışkınlardır. Eskimolar dini açıdan da doğayı yöneten ruhlara inanırlar. Son zamanlarda ise Eskimolar Hristiyanlığa yönelmişlerdir. Medeniyete uzan olanları da angagkok denilen şamanların etkisi altındadır. Eskimolar beyazlardan öğrendiği tokalaşmaya önem verirler ve uygularlar. Aynı zamanda yaşlılar ve çocuklar onlar için önemlidir ve bakımlarına özen gösterirler.

Ne düşünüyorsun?

Yaren Güneş Oner tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stephen King Kimdir

Stephen King Kimdir

William Thompson Kimdir

Lord Kelvin (William Thomson) Kimdir