içinde

Escape From Tarkov İnceleme

Escape From Tarkov

Escape From Tarkov İnceleme

Escape From Tarkov İnceleme konumuzda FPS oyun olarak bir hayatta kalma oyunundan bahsedeceğiz. Unity oyun motoru dahilinde Escape From Tarkov’un yenilikçi FPS oyunu olarak oyun severlerin karşısında. 24 Kasım 2015 tarihinde paylaştıkları oyun Trailer ile oyun severleri heyecanlandıran bir oyun olduğunu göstermekteydi.

İçindekiler

Escape From Tarkov İnceleme ve Analiz

Escape From Tarkov İnceleme içeriğimizde detaylı ve doğru bilgiler aktarmaya çalışacağız. EFT hayatta kalma temasına sahip Rus yapımı kaliteli bir oyundur. Battlestate Games’in başarısı gün geçtikçe hızlı bir şekilde yükselmektedir. Tarkov’da ki optimizasyon iyileştirmeleri ile birlikte Twitch platformu üzerinde fazlasıyla tercih edilmektedir. Escape From Tarkov hem simülasyon vari oynayış biçimi hem de özelleştirebilir envanter sistemi ile hayatta kalma oyun severlerin gözdesi durumdadır. Oyunun ana mantığı Tarkov’dan kaçış anlamını taşıyarak mevcut haritalarda mekan vb. durumlar gözetmeksizin PVP yaparak, eşya toplayarak sığınağınıza dönmeniz gereken bir kurgusu bulunmaktadır. Tarkov’un asıl anlamı aslında kurgusal bir şehirdir. Escape From Tarkov incelememiz dahilinde Escape From Tarkov’da Usec isimli Amerikan ve Bear isimli Rus özel kuvvetlerinden oluşan iki ayrı birliğin bulunduğu ve bilinmeyen bir sebepten ötürü kaçış yapmanız gereken bir hikayesi vardır. Seçim arasındaki durum ise kıyafet ve konuşma tarzlarıdır. Bear özel kuvvetleri sadece Rusça konuşmaktadır ilerleyen zamanda kırık bir İngilizce Bear özel kuvvetlerine eklenecektir.

"<yoastmark

Usec kuvvetleri ise sadece Amerikan aksanı ile konuşmaktadır. Aynı zamanda PVP içerisinde öldürdüğünüz oyuncuların tüm üzerindeki eşyaları da alabileceğiniz bir durum söz konusudur. Tarkov incelememiz içerisinde yer alan en önemli unsurlardan bir tanesi Battlestate yapımcılarının en önem verdiği konu silahlardır. Oyundaki tüm silahlar günümüz Dünyası içerisinde yer alan gerçek silahlar ve onların parçalarından oluşan bütünlüğü vardır. Anlayacağınız bir silahı istediğiniz gibi modifikasyonların yapabilirsiniz. Oyunda o kadar fazla silah eklentisi var ki her oynayışa uyum sağlamaktadır. Örnek verecek olursak standart bir M4 sahibi olduğunuzu düşünelim ve M4’ü yeni ekipmanlar ile zenginleştirerek birde bir Flash eklentisi takarak karşınızdaki oyuncu ile PVP esnasında kör etme durumunuz vardır. Tarkov gerçek hayattaki bir oynayış sunmaktadır ve PVP’ler çok hızlı anlık gelişmektedir. Escape From Tarkov incelememizin daha detaylı başlıklar altında toplayarak sizlere bir derleme hazırladım.

Escape From Tarkov Satıcılar

Şimdi Escape From Tarkov’un mantık açısından sizlere birkaç bilgi daha vereceğim. Tarkov içerisinde barınak ve depo mantığı vardır. Barınağınız içerisinde kendinize yemek yapabilir, silahlarınızı deneyebilir, malzemeler üretebilirsiniz. Sığınağınızın dışında ise deponuza ( RAİD ) savaşlardan getirdiğiniz malzemeler ve silahları bir arada tutabilirsiniz bu malzemeleri satıcılara satıp para kazanabilirsiniz ve satıcılardan kendinize malzemeler satın alabilirsiniz.

Escape From Tarkov Satıcılar
Escape From Tarkov Satıcılar

Tarkov’da 8 adet satıcı vardır. Bunlar Prapor, Therapist, Fence, Skier, Peackeeper, Mechanic, Ragman, Jaeger’dir. Satıcılar ile karakteriniz arasında ilişki durumu mevcuttur bunları iyi veya kötü tutmak sizin elinizdedir; onların sizlere verdiği görevler sayesinde deneyim, para ve eşya kazanırsınız. Oyunun en önemli görevlerinden bir tanesi Kappa görevidir bu görevde size büyük bir konteyner verir ve sizlere rahatlık sağlar.

"<yoastmark

Escape From Tarkov Market

Escape From Tarkov’da oyuncular arasında alışverişi sağlayan market sistemi mevcuttur. Seviye 10 aşamasına geldiğinizde bu alışverişi sağlayan marketten yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda bir devlet edası gibi satışlarından vergi alınmaktadır. Örnek verecek olursak su satışı yaparken 10.000₽ karşılığında koyduğunuz zaman 1500₽ vergi kesinti yaşatılır bu kesinti ana paranıza yansır. Market içerisinde vergi kesintisi yaşamak istemiyorsanız bir eşyayı almak için takas yapabilirsiniz.

Escape From Tarkov Ekonomi

Escape From Tarkov’da Rouble, Euro ve Dolar olmak üzere 3 adet para birimi vardır. Oyundaki ana para temanız Rouble’dir. Oyun içerisinde sanal para olarak Bitcoin mevcuttur. Şuan ki Dünya döviz kurlarına göre para birimleri arasıda ki kur belirlenir. Bitcoin oyun içerisinde harita içerisinde birçok konumda çıkabilir ama bu konumlarda çıkacağına dair bir kesinlik yoktur. Bitcoini bildiğiniz üzere ekran kartı ile sığınağınızda üretim yaparak sağlayabilirsiniz. Bitcoinlerinizi Therapist’e satarak Rouble’ye çevirebilirsiniz.

Escape From Tarkov Haritalar

Escape From Tarkov şuanda betada olduğundan dolayı toplamda 7 adet haritaya sahiptir. Bunlar The Lab, Interchange, Customs, Woods, Factory, Reserve, Shorelıne ve 0.12.10 güncellemesinden sonra gelecek olan tüm Tarkov oyuncularının merakla beklediği Streets Of Tarkov gelecektir. Bu haritalar giren kullanıcı sayısı değişmektedir.

EFT Customs
Tarkov Customs

Aynı zamanda Battlestate Games’in açıklamalarına göre 4 adet daha harita eklenecektir ve Reddit platformu üzerinden sızdırılan bilgiye göre Tarkov’un betadan çıkışında tüm haritalar arası geçişler olacağı ön görülmektedir. Dilerseniz sizde Reddit platformu üzerinden Escape From Tarkov  içeriklere ulaşabilirsiniz.

EFT Labs
Tarkov Labs

Escape From Tarkov Karakter Yapısı

Escape From Tarkov’da oyun içerisinde SCAV ve PMC olmak üzere 2 karakter vardır. Scav’ın tanımı hırsız karakterdir. PMC ise ana karakterinizdir. Karakter içerisinde yetenekler mevcuttur. Bu yetenekler oynaşınızı etkilemektedir. Örnek verecek olursak yemek, sağlık, silah kontrolü, üretim desteği, ağırlık kontrolü gibi etkenler ana karakterinizde fazlasıyla önem taşımaktadır.

Escape From Tarkov Paketleri

Tarkov’da 4 adet paket bulunmaktadır.

  • Standart Edition = 34.99 Euro
  • Left Behind Edition = 57.99 Euro
  • Prepare for Escape Edition = 79.99 Euro
  • Edge Of Darkness Limited Edition = 109.99 Euro

Escape From Tarkov’un orijinal sitesinden satın alım yapabilmeniz adına Escape From Tarkov satın al mevcut linkten ulaşabilirsiniz.

Escape From Tarkov Dizisi

Raid 1

Raid 2

Raid 3

Raid 4

 

Raid 5 ( Final )

Escape From Tarkov dizisi Türkçe altyazı seçeneği mevcuttur dilerseniz Tarkov’u Instagram ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz aşağıya sizler için linki bırakıyorum.

Escape From Tarkov İnceleme içeriğimizi beğendiyseniz Call of Duty Warzone İnceleme içeriğimizede bakmanızı tavsiye ederim.

Ne düşünüyorsun?

Serhat Çiftci tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HyperX Alloy Elite RGB Oyuncu Klavyesi İncelemesi

HyperX Alloy Elite RGB Oyuncu Klavyesi İncelemesi

Elon Musk Kimdir ve Hayatı

Elon Musk Kimdir ve Hayatı