içinde

Erno Rubik Kimdir ve Rubik Küpün İcadı

Erno Rubik Kimdir

Erno Rubik Kimdir? ve Rubik Küpün İcadı ve Rubik Küp Çeşitleri hakkında doğru ve kalıcı bilgiler edinmeniz adına sizlere harika bir içerik hazırladık.

Erno Rubik Kimdir

Erno Rubik 13 Temmuz 1944 senesinde 2.Dünya savaşı döneminde Budapeşte’de doğmuştur. Heykeltıraş ve mimari bir profesörü olan Erno Rubik dünyaca tanınan Rubik Küpü, Rubik büyüsü, Rubik yılanı gibi mekanik bulmacaların mucidi olarak bilinir. 1983 senesinde şuanda da sahip olduğu Rubik Stüdyosu’nu kurmuştur 1987 senesinde profesör,1990’da Macar Mühendislik Akademisi’nin başkanı olmuştur. Erno Rubik, şuan da bilgisayar oyunları , mimari geliştirme faaliyetleri üzerine çalışmakta ve stüdyosu olan RubikStüdyosu’nu yönetmektedir.

Erno Rubik Kimdir Rubik Küpün İcadı

Rubik Küpün İcadı

Dünya genelinde Rubik Küpü, Zekâ Küpü ya da Sabır Küpü gibi isimler ile adlandırılmaktadır. Bazı dillerde ise farklılık göstermektedirler. Örnek verecek olursak İbranicede “Macar Küpü” olarak geçer. Rubik Küp hareketli yüzeylerden oluşmaktadır.

Larry Nichols tarafından 1970 yılının Mart ayında 2x2x2 yapboz hazırlayarak Kanada patentini, 11 Nisan 1972 yılında ise ABD patentini aldı. Frank Fox 9 Nisan 1970 yılında 3x3x3 yapbozu hazırlayarak ürünü tescil ettirdi ve 16 Ocak 1974 yılında İngiltere’den patentini aldı.

Erno Rubik Kimdir Rubik Küpün İcadı

Fakat günümüzde bilinen Rubik Küpü Erno Rubik 1974 yılında detaylı bir şekilde hazırlayarak 975 yılında HU170062 numaralı Macar patentine sahip oldu. Erno Rubik uluslar arası patent başvurusunda bulunmadı. 1977 yılında üretimi gerçekleştirilen Rubik Küp ilk olarak Budapeşte oyuncakçılarında satışa sunuldu. Kısa zamanda büyük ilgi uyandıran Rubik Küp 1979 yılı içerisinde  Ideal Toys adındaki şirket ile anlaşılıp uluslar arası pazara yayıldı. 1980 yılı içerisinde ise dünyanın en büyük şehirleri olan Londra, New York, Nürnberg ve Paris’te uluslararası oyuncak fuarlarına katılım gerçekleştirildi.

Rubik Küp Çeşitleri

Rubik Küp çeşitlerine bakacak olursak Mini Rubik Küp 2x2x2 ‘lik, Standart Rubik Küp 3x3x3 ’lük, Rubik İntikamı 4x4x4 ’lük ve Profesörün Küpü 5x5x5 ’lik şeklinde en fazla üretilen modelleri bunlardır. Aynı zamanda 6x6x6 ve 7x7x7’lik  rubik küp çeşitleri arasında yer almaktadır.

Erno Rubik Kimdir Rubik Küpün İcadı

En fazla tercih edilen rubik küp standart 3x3x3 ‘lük modelidir. Her bir yüzeyde 9 adet kara bulunmak üzere toplam 54 kareden oluşmaktadır. Hacmi ise orta tarafta yer alan görünmeyen küp haricinde 26 birim küp olarak belirlenmiştir. Yüzeydeki kareler altı farklı renk ile gelerek karıştırılması ile tekrardan aynı renkler denk gelecek şekilde bulmaca çözüldüğünde küpün her renk kendi bölmesinde olmaktadır. 2007 yılına kadar 300 milyon adet satılması ile dünyanın en fazla satan oyuncağı unvanını kazanmıştır. Rubik Küp hakkında wikipedi adresinden de bilgi alabilirsiniz.

Erno Rubik Kimdir? ve Rubik Küpün İcadı içeriğimizi beğendiyseniz Aziz Sancar Kimdir içeriğimize inceleyebilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

Yaren Güneş Oner tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Jean de La Fontaine Kimdir Hayatı ve Eserleri

Jean de La Fontaine Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Wilhelm Röntgen Kimdir Hayatı ve Biyografisi

Wilhelm Röntgen Kimdir? Hayatı ve Biyografisi