in

Elon Musk Kimdir ve Hayatı

Elon Musk Kimdir

Elon Musk Kimdir ve Hayatı

Elon Musk Kimdir ve Hayatı hakkında sizlere detaylı içerik hazırladık. 28 Haziran 1971 yılında Güney Afrika, Amerikalı bir mühendisi, yatırımcı ve yeni dünya düzenindeki önemli girişimciler arasında yer almaktadır. Endüstriyel tasarımcı, teknoloji girişimcisi ve hayırsever bir vatandaştır.

Elon Musk’ın girişimleri SpaceX, Tesla, PayPal, Solar City, OpenAi, Hyperloop, NeuraLink gibi birçok başarılı girişimlerin kurucu ortakları arasında olan Elon Musk başarılı bir hayat öyküsü ve geleceğe yön vermek isteyen kişiliğe sahiptir. Ayrıca şirketleri arasındaki yetkileri sıralayacak olursak; SpaceX şirketinde CEO ve baş tasarımcı, Tesla Motors’da CEO ve ürün mimarı, SolarCity’de başkanlık görevi içerisinde yer almaktadır.

Elon Musk Kimdir ve Hayatı hakkında ailesinde başlamak daha sağlıklı olacaktır. Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı babanın oğlu olarak dünyaya gelen Elon Musk yazılım ve programlama alanında başarılı projeler üretti. Mesela 12 yaşında iken “Blastar” adında bir uzay oyunu yaparak $500 karşılığında ticaretini ve yazılımının ilk satışını yapmıştır.

Elon Musk Kimdir ve Hayatı

Elon Musk Güney Afrika’da bulunan Bryanston High School’da dokuzuncu sınıfa kadar okuduktan sonra Güney Afrika’nın Pretoria Boys High School’a geçiş yaparak öğrenimini tamamlamıştır. Ayrıca 1988 yılında 17 yaşındayken Güney Afrika ordusunda askerlik yapmamak adına evden ayrılmıştır.

Elon Musk Kimdir ve Hayatı sorusunun aslında en güzel cevabını kendisi vermiştir. Hayatı boyunca insanlık adına çalışmayı hedefleyerek “Amerika Birleşik Devletlerine taşınarak yaşamını sürdürmek hayatımdaki en doğru ve önemli bir karardır.” zamanında aldığını vurgulamaktadır.

Elon Musk Eğitim ve Hayatı

Üniversite olarak 1992 Kingston Ontario’daki Queen University’de başlayan ve iki yılı doldurduktan sonra Pennsylvania’da işletme ve fizik bölümü okumak adına Kanada’dan ayrılmıştır. Ekonomi alanında The Wharton School of The University of Pennsylvania ‘da lisansını almıştır. Fakat Silikon Vadisine taşınarak eğitimine devam etmek ister fakat mümkün olmamıştır.

Hayatının önemli isimleri arasında yer alan Nikola Tesla, Thomas Edison, Steve Jobs, Bill Gates, Walt Disney gibi isimlerden ilham alması insanlığın geleceği hakkındaki sorunları giderecek çalışmalar yapmak istemesi başarıya giden yolda önünü açmıştır. Bununla birlikte girişimleri arasında solar enerji, internet ve uzay olarak sıralanmaktadır.

Elon Musk Hayatı

Elon Musk hayatı içerisinde Silikon Vadisi’nde gerçekleştiremediği doktorasını 1995 yılında Stanford Üniversitesinde uygulamalı fizik ve malzeme bilimi üzerine tekrar başlama fırsatı oldu fakat iki gün sonra kardeşi Kimbal Musk ile beraber Zip2 projesine başlayarak tekrar eğitimini bıraktı. Zip2 1999 yılında ” Compaq ” firmasına 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi karşılığında satılmıştır. Bununla beraberinde yeni bir girişime başlayarak 2002 yılında Space Exploration Technologies’i “ SpaceX ” uzay şirketini kurdu. Üstelik Roket ve Uzay teknolojileri alanında faaliyet gösteren en önemli kuruluşlar arasında yer almaktadır. İlk iki fırlatma aracı olan Falcon 1,Falcon 9 roketleri ve ilk uzay aracı Dragon ismindedir. Çünkü Elon Musk’a göre uzayın keşfi insanlığın büyük gelişiminde ilerlemek adına önemli bir unsur taşımaktadır.

 “Bir asteroid veya büyük bir volkan bizi yok edebilir, hiç tahmin edemeyeceğimiz risklerle karşı karşıyayız: bir virüs, yanlışlıkla oluşturulan bir karadelik, küresel ısınma ya da sonumuzu getirecek henüz bulunmamış bir teknoloji. İnsan ırkı milyonlarca yıldır evrimleşmekte, fakat son 50 yılda kendimizi tüketmek için bir potansiyel haline geldik. Ya hayatı genişletmek zorunda kalacağız, ya da soyumuz tükenecek.” Elon Musk

Elon Musk Kurduğu Şirketler

Paypal

1999 yılında X.com’un kurulması ile “Confinity” firmasını satın alarak Paypal online ödeme sistemini kurulmuştur. Dünyanın en büyük e-ticaret platformu olan Ebay’a 1.5 milyar dolara satılmıştır. Bu ticaretinden kazandığı para ile 3 adet daha şirket kurulumunu gerçekleştirdi.

Elon Musk Paypal Kurucu
Paypal

SpaceX

Musk 2002 yılının Haziran ayında SpaceX girişimini hayata geçirdi. Simülasyon Teorisini savunan Musk, Mars gezegenindeki amacı yaşanabilir bir gezegen haline getirmektir. SpaceX roket teknolojileri, uzay kıyafetleri, uzay yolculuğu sağlayacak bir şirkettir.

"<yoastmark

SpaceX ilk olarak Falcon 1 ve Falcon 9 roketlerinin başarısı tüm dünyada ses getirmiştir. Çünkü Dragon uzay aracı iyi bir başarı elde ederek NASA’nın dikkatini çekmeyi başarmıştır. SpaceX 12 uçuş gerçekleştirerek NASA tarafından 23 Aralık 2008 yılında 1.6 milyar dolarlık ödül kazanmıştır.

Tesla Motors

Otomotiv sektöründe bambaşka bir vizyona sahip olan Tesla araçları günümüzde birinci sırada yer almaktadır. Bu yüzden şirket her geçen gün dünya üzerindeki satış ve başarısından söz etmektedir. Tesla Motors araçları tamamen elektrik ile çalışan ve teknolojik anlamda yapay zeka kontrolü donanıma sahiptir.

Elon Musk Tesla
Tesla

Elon Musk, Tesla Motors’da Kurucu ve Ürün Tasarım Başkanı olarak görev almaktadır. İlk olarak ürettikleri elektrikli araba Tesla Roadster ’dır. 31 ülkede 2500’ün üzerinde satışı gerçekleştirilmiştir. Artık Tesla Motors‘un hisseleri yükselişte ve teknolojik anlamda otomotiv sektöründe rakibi yoktur. CyberTruck 2019 yılında hayata geçirilmiştir.

SolarCity

Güneş enerjisi ile ev, iş ve devletlerin solar sistem teknolojisi ile üretilebilir enerji projesidir. Gelgelelim günümüzde birçok ev ve iş yerlerinde SolarCity’nin güneş panel sistemi kullanılmaktadır.

Elon Musk Tesla
Tesla

Yalnız kurulum ücreti talebinde bulunmayarak ve garanti edilen enerjinin vatandaşlara faydalı şirket haline geldi. Aynı zamanda Tesla Motors ile SolarCity teknolojisini birleşiminde otomotiv sektöründe rakiplerine fark atmıştır.

OpenAl

Musk’ın yapay zeka teknolojisi üzerinde ciddi bir şekilde eğilimi vardır. Yapay zeka tehlikeli ve dünyanın sonunu getirebileceğini savunmakta insanlığın tehlike altında olduğunu düşünmektedir. OpenAl kar amacı gütmeden yapay zeka teknolojilerini insanlığa yardımcı olması için geliştirilmesi konusunda hedef alınmıştır.

OpenAI
OpenAI

Hyperloop

Musk’ın Hyperloop girişimi ise ulaşım konusunda kolaylaştırma ve güvenlik anlamında hedefi olan bir projedir. Hatta projeye ortak girişimci Richard Branson’dur. Elon Musk’ın Hyperloop projesi 600 km hıza ulaşacak ve özel tasarlanmış tünellerden geçeceğini belirtilmiştir. Lakin proje hala yapım aşamasındadır.

HyperLoop
HyperLoop

Son olarak Elon Musk Kimdir ve Hayatı içeriğimiz ilginizi çekti ise dilerseniz Albert Einstein Kimdir içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

What do you think?

Written by Uğur Can Oner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Escape From Tarkov İnceleme

Escape From Tarkov İnceleme

Valheim Analiz ve İnceleme

Valheim Analiz ve İnceleme