in

Cyberpunk 2077 İnceleme ve Analiz

Cyberpunk 2077 İnceleme

Cyberpunk 2077 İnceleme

Cyberpunk 2077 İnceleme ve Analiz yazımda sizlere elimden geldiğince oyun hakkında yardımcı olacağım. The Witcher serisinin yapımcısı olan CD Projekt Red tarafından geliştirilmiştir. 2020 yılında rol yapma türünde bir video oyunu olarak piyasaya sürülmüştür. Cyberpunk Night City adlı içerisine 6 farklı bölge bulunduran bir açık dünyada geçmektedir. Cyberpunk 2077 11 Haziran 2018 yılında yayımlanan Trailer ile oyuncuları heyecanlandıran bir grafik yapısına sahipti. Fakat insanların beklentilerini karşıladı mı? inceleme yazımın devamında göreceksiniz. Şimdi sizleri Trailer ile baş başa bırakıyorum.

Cyberpunk 2077 İnceleme

Cyberpunk’ın hikayesinin geçtiği Night City başlarda Coronado City adıyla anılmaktaydı. Fakat Richard Night’ın ölümü ile birlikte Night City adını almaktadır ve derinlikleri ve şatafatı ile isminin hakkını veriyor.

Aksiyonun Hikayesi

Cyberpunk 2077 İnceleme yazımda öncellikle Cyberpunk’ın hikayesinde ilerlemeler kaydederken oyunun bazı bölümlerde ana hikayenin dışına çıkartarak yan görevleri de yapmak zorunda bıraktığını gözden kaçırmadık. Oyun içerisindeki aksiyon ritmi bazı bölümlerinde yavaşlıklar gösterse de aksiyon ve heyecan eksikliği gözle görülmemiştir.

Johnny Silverhand bilincimize yerleştiği için verilen kararlarda sürekli etkili oluyor. Bununla birlikte beden olarak 1 ana karakterimiz var gibi görünüyor. Ama zihinsel olarak verilen kararlarda 2 karakterimiz olduğunu görebiliriz. Ana karakterimiz olan V dış etmenler haricinde kafasının içindekiyle de bir mücadele içerisindedir.

Cyberpunk içerisindeki seçim kararları yeteri kadar iyi değil. Çünkü bazı bölümlerde karakterimiz geçmiş ve yetenekleri üzerinden dönen diyaloglarla birlikte oyun sadece uzatılmaya çalışılmış gibi bir his veriyor. Ayrıca bazı bölümlerde seçim haklarımız bir nevi elimizden alınıyor seçimlerimiz değil de CD Projekt Red şirketinin kurduğu ana hikayeden devam ettirtiyor bizleri. Oyunun seyir açısından güzel olsa bile hiçbir oyunca özgürlüğünün elinden alınmasını istemez.

Cyberpunk 2077 İnceleme
Cyberpunk 2077 İnceleme

Türkçeleştirilmiş Cyberpunk 2077

Böylece büyük bir oyunun içerisindeki Türkçeleştirmeyi gören herkes çok fazla şaşırmıştı. Çeviriler kaliteli ve profesyonel bir şekilde içerisinde sokak ağzını bile barındıran bir ekip tarafından yapılmıştır. Ama tabi ki her iyi şeyin altından bazen kötü olaylarda çıkabiliyor. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbal Göklerdedir” sözünü farklı ve çirkin bir şekilde piyasaya sürmüşlerdir. Buna sert bir tavır gösteren Türk oyunculara hızlı bir güncelleme ve özür metiniyle birlikte karşılık vermişelerdir.

Sürükleyici Yan Görevler

Oyun içerisinde yan görev zenginliğiyle göze çarpıyor üstelik bir göreve giderken yolda yolunuzu değiştirip farklı göreve gittiğiniz bile oluyor. Görev teslimlerindeki sürekli mesajlar ile taciz görmek curcuna yaşatmakta.

Bu olaylar çerçevesinde ilerlese bile yan görevler ana metin kadar sürükleyicidir hatta yan görevleri unuttuğumuz dahi olabiliyor.

Yan görevler hikayeye heyecan katıyor olabilir lakin insanları zorunlu olarak bu görevleri bitirtmek hoş bir tavır değil çünkü bazı insanlar direk sonuca gitmek ister ve bu yan görevler bazen onları sıkabilir.

Cyberpunk 2077 İnceleme
Cyberpunk 2077 İnceleme

Maceralarla Dolu Night City

Genel olarak görülen açık Dünya oyunlarının aksine Night City kalabalığı ve yapısı ile kalitesini ortaya ağır bir şekilde koyuyor. NPC’ler bile ayrı ayrı yaşam hayatı varmış gibi hissettiriliyor.

Yoğun kalabalığın ardında kalan karanlık derin tenha bölgelerde bir o kadar sessiz ve tekindir. Oyuncuların bazen korku dolu anlar yaşadığı bu bölgelerde oyuna ayrı bir zevk veriyor. Bu bölgeler bazı şirketlerin elinde olduğu için ana hikaye haricinde maceracı bir bölüme yelken açtırmaktadır.

Genel olarak göze güzel görünüyor. Yalnız arka bölümdeki görevlerinin tekrar etmesi ve yoğun NPC’ler ile birlikte ağır bir performans harcayan bilgisayarlarımızı görerek gerek olup olmadığını düşünmüyor değiliz.

Etkileyici Karakterler

Oyun karakter bakımından zenginlik ve gerçeklikle birlikte oyuncuları büyülüyor. Güvensizliğin kol gezdiği bu şehirde karşınızdakinin size güven duyduğunu ilk saniyede anlayabiliyorsunuz. Hatta karakterlerin zenginliği ve güzel uyarlanmalarla birlikte bizleri aynı şehirlerde yaşıyormuşuz gibi hissettiriyor.

Ana karakterimiz olan Jhonny Silverhand dışındaki yan karakterle de etkileyici güzellikteydiler. Ana karakterimizi oynayan gerçek bir aktör olduğu için eşi benzeri bulunmuyor.

Cyberpunk 2077 İnceleme

Bitirilmeyen Oyun

Bu kısımda oynanış ile ilgili bazı bilgiler vereceğim. Oyun yetenek ağacı bakımından zenginliklere sahiptir. Oynanışa bağlı olarak gelişen alt yeteneklere de sahiptir bununla birlikte oynayış tarzınıza göre yeteneklerde ve silahlarda gelişmeler gösteriliyor.

Oyun üstelik sizleri beceri ağacı, silah zenginliği, araba , motosiklet sürüş hissiyatı ile insanları satın almaya teşvik ediyor. Bilgisayar üzerinden oyunu oynarken çeşitli hatalarla karşılaşıla biliyor. Fakat düzeltilmeyecek kadar kötü değiller ama sinematiği bu kadar iyi olan oyunda göze çok fazla batıyor.

Beklentiler Verildi mi?

CD Projeckt Red şirketinin başlarda paylaştığı sinematiklerle ve yaptığı açıklamalar ile birlikte insanları etkiledi içerisinde rol yapmayı ve özgürce seçimler yapabileceğini ön plana sürdü. Fakat oyun içinde insanlar tam anlamıyla rol yapabilecek duruma gelmediler.

Cyberpunk 2077 Güncellemeleri

Cyberpunk 2077 1.2

CD Projeckt Red’ in bu yaması şubat ayında getirmesi düşünülüyordu. Fakat CDPR’nin hacklenmesinin ardından bu süre uzadı mart ayına uzadığını belirttiler fakat net bir tarih verilmedi. Oyuncularına Twitter üzerinden geldiğini belirtmişlerdi. CD Projeckt Red öncelikle PC ve Konsol üzerine gelen güncelleme sonrasında Stadia’ya entegre ettiler.

Cyberpunk 2077 1.2 güncellemesin notlarına bakıldığında büyük değişikler geldiği görülmektedir. Ayrıca  platformu için ortak düzeltmeler olsa dahi PC ve Konsol için özel güncellemelerde gelmiştir.

Oyun içerisindeki NPC’lerin öldükten sonra hareket etmesi gibi can sıkıcı görüntü hataları, bellek üzerindeki performans optimizasyonlar, karakter oluşturulurken oluşan hatalar ve ilerlemelerdeki bazı engeller gibi çoğu hata düzeltilmeye çalışmıştır.

Cyberpunk 2077 1.2 güncellemesinin notlarına buradan ulaşabilirsiniz.

"<yoastmark

Cyberpunk 2077 1.21

14 Nisan 2021 tarihinde yayınlanan Cyberpunk 2077 1.21 güncellemesinin çıkmasının asıl sebeplerinden olan bir önce 1.2 güncellemesinin yetersizliği olmuştur. Çünkü geçen güncellemeyi hayretlerle okumuştuk ama oyun içerisinde böyle olmadı. Hatalar ve problemlerle karşılaşmaya devam ettik.

Hotfix 1.21 güncellemesinde oyun içerisindeki görevlerin sonunda karşılaşılan hataların ve bununla birlikte karakter düzenlemelerindeki hatalar giderildiğini belirttiler. Ayrıca PS4 konsolları için özel bir yüklemelerde göze çarpıyor. Oyun severlerinin düşüncesine göre bu güncellemeleri daha fazla görebiliriz.

Cyberpunk 2077 1.21 güncellemesinin notlarına buradan ulaşabilirsiniz.

"<yoastmark

Cyberpunk 2077 Sistem Gereksinimleri

MİNİMUM:

  • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
  • İşletim Sistemi: Windows 7 or 10
  • İşlemci: Intel Core i5-3570K or AMD FX-8310
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 780 or AMD Radeon RX 470
  • DirectX: Sürüm 12
  • Depolama: 70 GB kullanılabilir alan

ÖNERİLEN:

  • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
  • İşletim Sistemi: Windows 10
  • İşlemci: Intel Core i7-4790 or AMD Ryzen 3 3200G
  • Bellek: 12 GB RAM
  • Ekran Kartı: GTX 1060 6GB / GTX 1660 Super or Radeon RX 590
  • DirectX: Sürüm 12
  • Depolama: 70 GB kullanılabilir alan

Cyberpunk 2077 Steam üzerinden satın alarak heyecanını tadabilirsiniz.

İnceleme yazımdan zevk aldığınızı düşünüyorum isterseniz Hitman III yazıma göz atabilirsiniz.

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bill Gates Kimdir? Hayatı ve Buluşları Nelerdir?

Bill Gates Kimdir? Hayatı ve Buluşları Nelerdir?

Steve Jobs Kimdir? Hayatı ve Başarıları Öyküsü

Steve Jobs Kimdir? Hayatı ve Başarıları Öyküsü