in

Charles Darwin Kimdir

Charles Darwin

Charles Darwin İngiliz kökenli 12 Şubat 1809’da Birminhan’da zengin bir ailenin bireyi olarak dünyaya gelmiştir. Ünlü Felsefeci ve Doktor olan Erasmus Darwin Charles Darwin’in dedesidir. Charles Darwin’nin ailesi Darwin’nin zekasının farkında olup onu 16 yaşındayken onu tıp eğitimi alması adına Eidinburgh Üniversitesi’ne göndererek eğitim hayatına başlatmışlardır. Fakat Charles Darwin katıldığı bir ameliyat sırasındaki gördükleri onu fazlasıyla rahatsız edip eğitimine son vermek istemiştir. Charles Darwin’in babası bu duruma karşılık oldukça sinirlenerek Cambridge Üniversitesi’de teoloji (din bilimi) bölümüne kaydını yaptırmıştır. Charles Darwin harika bir koleksiyoncuydu. Çocukluğundan beri deniz kabukları, mineraller, kuş yumurtaları, fosiller ve böcekleri toplamak onun vazgeçilmeziydi. Charles Darwin en büyük merakı doğa bilimidir. Evlerinde zengin bir kütüphaneleri olan Charles Darwin düzenli okuma alışkanlığı sayesinde edindiği çok ciddi bilgi birikimine sahipti. Evlerinin arka bahçelerinde yer alan küçük bir kimya laboratuvarı bile vardı. Zamanının büyük bir bölümünü deney yaparak geçiren bir bireydi.

Charles Darwin Kimdir

Charles Darwin Cambridge Üniversitesindeki öğretim görevlisi olan Joseph S. Henslow’la tanıştı. Sıkı bir dostluk ilişkisi içerisinde olan Darwin, Henslow’un sayesinde Güney Amerika kıyılarına yapılacak resmi keşif gezisine katılma şansına sahip oldu. Geminin kaptanı hakkında detaylı bir araştırma yaparak Kaptan FitzRoy hem cesurluğunu hem de inanılmaz derecede bilgili olması onu bu serüvenin içerisine direk katılmasını sağladı. Kaptan FitzRoy amacı Güney Amerika kıyılarının haritasını çıkartmaktı ve yanında araştırmalar yapabilecek Doğa Bilimci aramaktaydı. “İnsanın bilgisi algısı ile sınırlıdır” diyerek öğrenmenin ve gerçekçiliğin arasındaki çizgiyi kendinde belirledi.

Aynı zamanda Charles Darwin’in doğa bilim görüşlerini etkilemekte olan başka bir durum ise Alexander Von Humboldt’un kitaplarıdır. Humboldt’un kitapları Charles Darwin’in kendi sözü ile “doğa biliminin değişkenli yapısına bir katkıda bulunmak” isteğini fazlasıyla uyandırdı. Darwin, bu durumda 27 Aralık’ta başlayacak ve 5 yıl sürecek bir deniz yolculuğuna kesin karar vererek çıktı. Ünlü Jeolog Charles Lyell’ın ortaya atmış olduğu geçmişteki jeolojik süreçlerin bugünkülerle aynı olduğunu savunmakta olan teoriyi destekleyecek birçok gözlem yapma şansı oldu.1858 yılında Alfred Russell Wallace’dan aldığı bir mektubu okurken, Wallace’ın da kendisininkine benzer bir teori geliştirmiş olduğunu anladı ve nihayet kendi teorisini yayımlama kararını verdi.

Charles Darwin, yolculuk dönüşünde zooloji ve jeoloji konusundaki incelemelerini tamamını ve yolculukta geçirdiği süre zarfında tuttuğu günlüğünü yayınladı. Bütün bunlar onun kamuoyunda ciddi bir üne kavuştu. Charles Darwin bu etkenle birçok eseri devamında getirdi.

Charles Darwin Türlerin Kökeni

Charles Darwin nihayet gezi ve araştırmaların sonucunda temel eseri Türlerin Kökeni’ni 1843 yılında yayınladı. Bu eserin yazarken Darwin özellikle Thomas Malthus’un Toplumun Gelecekteki Gelişmesine Etkileri Açısından Nüfus Üzerine Bir Deneme eserinden esinlenmiştir. Charles Darwin bu ve bunu gibi birçok teorisi yaşadığı dönemde fazlasıyla tepki çekmiştir. Evrim Teorisinin genel niteliğini sınıflandırmıştır.

Charles Darwin’in birçok zorluklar içerisinde geçirdiği hayatı 1882’de sona erdi. Charles Darwin geliştirdiği kuramlar modern tıp genelinde günümüz içerisinde hala tartışılmaktadır. Mezarı Westminster Kilisesi içerisinde Charles Darwin, Isaac Newton ve John Herschel gibi isimler ile beraber yer almaktadır.

Charles Darwin 20 yıl boyunca sadece evrim konusunda çalışmaları olmuştur. Kuş yetiştiricileri, çiftlik sahipleri ve birçok kişi ile birebir analiz yaparak teorilerini ortaya koymuştur.

Charles Darwin Eserleri

1837 yılında Mercan oluşumlarının incelenmesiyle anlaşılan, pasifik ve Hint okyanusundaki bazı yükselme ve alçalma bölgeleri üzerine,

1837 yılında Kıtasal yükselmelerin etkisiyle, yanardağların ve sıradağların oluşumu ve bazı volkanik olayların bağlantısı üzerine,

1838 yılında Cocos-Keeling adalarındaki bitkiler hakkında açıklamalar, 1838; Verimli toprak oluşumu üzerine,

1840 yılında Şili kınkanatlı böcekleri hakkında açıklamalar,

1840 yılında Güney Amerika böcekleri ile ilgili açıklamalar,

1840 yılında Güney Amerika örümcekleri hakkında açıklamalar,

1841 yılında Çift çiçekler ve kökenleri,

1844 yılında Memelilerin doğal tarihi,

1848 yılında Bir Galapagos likeni hakkında açıklamalar,

1851 yılında Deniz suyu tohumları öldürür mü?

1855 yılında Kertenkele yumurtaları,

1857 yılında Arılar ve Barbunyaların döllenmesi,  ve aynı zamanda 150’ye yakın makale yayınlayarak devamında Charles Darwin 1859 yılında yani 50 yaşında iken “Türlerin Kökeni” adındaki kitabını yayınladı. Kitabın ilk baskısı aynı gün içinde tükenmiştir.

Charles Darwin Kimdir
Charles Darwin “Kendimi, her şeye gücü yeten ve çok sevgili olan bir Tanrı’nın, nasıl olur da tırtıl yavrularının vücutlarına yumurtalarını bırakarak onların canlılığıyla beslenen parazitleri nasıl olup da yarattığına inandıramıyorum.” “Ben bu, her küçük değişimi, eğer ki yararlıysa koruyan prensibe, Doğal Seçilim adını veriyorum.”

Onay Verildi olarak verdiğimiz bilgiler doğrultusunda ana kaynak olarak Charles Darwin Wikipedia sayfasından yararlanılmıştır.

What do you think?

Written by Uğur Can Oner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adam Smith Kimdir

Adam Smith Kimdir

ASUS ROG Delta İnceleme

ASUS ROG Delta Kulaklık İnceleme