içinde

Cahit Arf Kimdir

Cahit Arf

Cahit Arf, matematik bölümüne yaptığı çalışmalarla büyük katkı sağlamış birisidir. Matematik dehası lakabı takılan Türk bilim insanı Cahit Arf’a aynı zamanda Ordinaryüs unvanı da verilmiştir. Bu önemli bilim insanı 11 Ekim 1910 tarihinde Selanik’te doğmuştur. Osmanlı Devleti Balkan Savaşında yenildiğinde Cahit ARF, ailesiyle İstanbul’a gelmiştir. Cahit Arf, o zamandan sonra İstanbul’da yaşamını sürdürmeye başlamıştır. Ünlü bilim insanın İstanbul da ilk olarak Beşiktaş Sultanisi, sonra da İstanbul Sultanisi’nde eğitime başlamıştır.  Cahit ARF bu yıllarda, okulda ki arkadaşlarıyla çok konuşmaz ve vakit geçirmezdi. Arkadaşlarıyla vakit geçirmeme nedeni utangaçlığından, dışarı çıkmaması ise ailesinin kurallarından kaynaklıydı. Ünlü bilim insanı Cahit Arf 9 yaşına girdiği zaman ailesi İstanbul’dan Ankara’ya taşınmıştır. Taşınmadan çok kısa bir dönem sonra da, İzmir’e taşınmışlardır Cahit ARF, taşınmalar nedeniyle sürekli okul değiştirmek zorunda kalıyordu. Cahit ARF’ın matematik bilimine olan merakı, İzmir’deki okulunda daha da çok körüklenmiştir. Bunun nedeni Cahit ARF’a öklit bağlantısıyla ilgili geometri soruları çözdüren matematik hocasıydı. Hoca, onun matematik ilgisini fark etmiş ve daha da körüklemiştir. 1926 yılın da Cahit Arf , amcanın yanına Fransaya gönderilmiştir.

Cahit Arf Kimdir

Cahit Arf Fransada üç yıllık lise eğitimini iki yılda bitirerek başarasını bir kez daha kanıtlamıştır. Matematik sınavlarında en yüksek notları alarak her defasında hocalarının takdirini kazanmıştır. Bir süre sonra İstanbul’da kalan ailesinin yanına maddi sorunlar nedeniyle dönmek zorunda kalmıştır, Fransada ki başarısının ardından Arf, Ordinaryüs’e Türkiye’ye dönüşün ardından bir burs vasıtasıyla Parise gitmeye hak kazanmıştır. Eğitimini Paris’te sürdüren ARF, buradan iki sene sonra mezun olmuş, doktorasını tamamlamıştır. Cahit ARF, öğretmenlik sevdası ile Galatasaray Lisesi’nde öğretmenlik yapmaya başlamıştır. Matematik bilimine olan ilgisi nedeniyle sürekli olarak çalışmalarını arttırarak ardından İstanbul Üniversitesi’nin Matematik Bölümüne öğretim üyesi olarak katılmıştır. ARF, burada matematik çalışmalarını devam ettirmiş bir matematik projesi üzerine çalışmalar yapmaya başlamıştır. Lise yıllarında aklında kalan bir konu olan geometri sorularında cetvel kullanımı düşüncesi Arf’a Galois teoremini öğretti. Bu teoremi öğrendikten sonra, Galois cebir denklemlerinin listesini hazırlamaya karar verdi. Bu düşünceyi ondan önce Jordan önceden yapmıştı ve bununla ilgili de bir kitap bile hazırlamıştı. Jordan’ın yazdığı bu kitapları okuma fırsatı bulamadı. ARF bu konuyu bir projeye dönüştürmeye karar verdi. Bu proje adına Almanya’nın Göttingen bölgesine gitti. Burada Helmut Hasse danışman oldu ve Cahit ARF, doktora çalışmasında bulundu. Burada Hasse-Arf teoremini geliştirdi ve bu projedeki çalışmasını sona erdirdi.
Cahit Arf, KATÜ, ODTÜ ve İTÜ gibi teknik üniversitelerden aldığı doktora unvanları ile matematik dehası olduğunu her fırsatta kanıtlamıştır. En önemli çalışmalarının arasında cebir ve sayılar teorisi bulunmaktadır. Matematik dalında makaleler yazmaktan da geri kalmamış makaleleriyle büyük ilgi kazanmıştır.

Cahit Arf Kimdir

Ordinaryüs profesör unvanı olan Cahit ARF’ın , Türk Edebiyatının  önemli yazarlarından  olan Oğuz ATAY tarafından ”Bir Bilim Adamının Romanı” ismiyle kaleme alınmıştır. Ünlü bilim insanı, aynı zamanda Türk tarihindeki en önemli bilim adamlarından biri olmasını, Türk parası olan 10 TL’nin arka kısmına resmi konularak kanıtlamıştır. Matematik dehası olan Cahit Arf, 1997 yılının son günlerinde kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

Onay Verildi olarak verdiğimiz bilgiler doğrultusunda ana kaynak olarak Cahit Arf Wikipedia sayfasından yararlanılmıştır.

Ne düşünüyorsun?

Yaren Güneş Oner tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emile Zola Kimdir

Emile Zola Kimdir

PlayStation 5 Resmen Tanıtıldı

Sony PlayStation 5 Resmen Tanıtıldı