in

Bill Gates Kimdir? Hayatı ve Buluşları Nelerdir?

Bill Gates Kimdir

Bill Gates Kimdir? Hayatı ve Buluşları Nelerdir?

Bill Gates Kimdir? Hayatı ve Buluşları Nelerdir ve başarı öyküsünü detaylı bir içerik hazırladık. Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in biyografi ve ticari gelişmelerini sizlere aktaracağız.

Bill Gates Kimdir

William Henry “Bill” Gates dedesi ve babası ile aynı adı taşıyan üçüncü kişi olduğundan dolayı William Henry “Bill” Gates III olarak da bilinmektedir. Bill Gates ismi ile tanınan Windows’un şirketinin sahibi olan William Henry Bill Gates 28 Ekim 1955’de Washington, Seattle’da Dünyada gözlerini açmıştır. Babası alanında başarılı bir avukat olan William Henry Gates II‘dir. Annesi ise öğretmen olan Mary Maxwell Gates’dir. Ailesinin işlerinden dolayı durumları iyi bir düzeydeydi. Bununla birlikte babasının servetini doğru yönde sıkı çalışarak kullanmayı becermiştir.

Hayatı ve Buluşları Nelerdir

Seattle’da ki Lakeside School gitmiştir. Okuldaki çoğu vaktini derslerden kaçarak bilgisayar odasında geçirmektedir. Bill Gates on iki yaşında iken okulundaki bilgisayar bilimleri dersinde bilgisayarla ile tanışmıştır. Zamanının çoğunu okul arkadaşı olan Paul Allen ile bilgisayar yazılımları üstünde gelişim sağlamaktaydılar. Vakitlerinin çoğunu yazılım hatalarını bulmak için harcamaktadırlar.

"<yoastmark

 

Bill Gates Neden Tutuklandı

Meksika da iken ehliyetsiz araç kullanmak ve ışık ihlallerinden dolayı tutuklanmıştır.

"<yoastmark

Buluş ve Geliştirme

1972 yılında ilk şirketleri Traf-O-DATA’yı kurdular. Yalnız bu şirketi trafik sayım kontrol sistemi yazılımlar üretmek için kurdular. İlk olarak yazılımlarını üreterek hızlı bir şekilde 20.000 dolarlık satış yaptılar. Bill Gates projesinden bir yıl sonra Thompson Ramo Wooldridge ( TRW ) adı altında silah şirketinde stajını gerçekleştirdi.

Kuruluş

70’li yıllarda kullanılan bilgisayarlar gelişimlerinin daha çok başlarındaydı. MITS ( Micro Instrumentation and Telemetry Systems ) şirketi Altair ismini kullandığı numunesi kullanılabilir düzeyde işletim sistemine sahipti fakat gelişim aşamasında olduğundan kaynaklı yetersiz bir durumdaydı. İki arkadaş Bill ve Paul Altair için 1974’te kendi geliştirdikleri Basic ile program yazabiliyorlardı. Bununla birlikte MITS şirketi pazarlama ruhsatını satın alarak programı geliştirmeleri için sipariş verdi. Bunun üzerine Bill Gates para toparlamayı hızlı bir şekilde sonlandırdı. Arkadaşı Paul ile birlikte New Mexico’da ki Albuquerque’de Microsoft adını verdikleri şirketi kurdu.

Büyüme ve Gelişme Süreci

Microsoft mikro bilgisayarlara yazılım geliştirmeyi vazife edinen ilk şirketlerdendir. Yazılım konusunda kendisini geliştiren Microsoft General Electric gibi büyük şirketlerin devamlı müşteri edinmişti. 1977’de kendilerinin yazıp geliştirdiği Basic’i bütün teknolojik cihazlara kurma peşindeydi. Bu hedefini gerçekleştirebilmek için Apple,Tandy, Commodore gibi büyük teknoloji üreticileriyle lisans sözleşmesi gerçekleştirildi.

Microsoft Global

Microsoft Fortran, Cobol, Pascal gibi yazılım ve programlamayı dillerini geliştirmiştir. Bu geliştirme sayesinde artık Microsoft’u rakiplerinden bir tık öne çıkarmıştır. Kendisini geliştiren Microsoft uluslararası pazarı kendilerine açmıştır. İlk olarak uluslar arası satışı 1978’den sonra Japonya’ya ulaştırdı. Bill Gates sadece 13 çalışanı ile 3 milyon dolarlık satış yaptı.

Garajda Kurulan Microsoft
Garajda Kurulan Microsoft

Bilgisayarlar için gerekli olan işletim sistemi teklifini ilk önce Gary Kildall’a götürmüşlerdir. Gary Kildall tarafından reddedilen IBM ( International Business Machines ) Bill Gates’e teklif ettiler. Bill Gates SCP ( Seattle Computer Products ) şirketini 50.000 dolara DOS işletim sistemini bünyesine ekledi. SCP’de DOS yazılım ile uğraşan Tim Paterson’u ekibine aldı. Nitekim alınan işletim sistemi IBM tarafından ihtiyaç duyulan ve kolaylaştırmalar yönünde değiştirildi ve adı MS-DOS ( Microsoft Disc Operating System – Diskli İşletim Sistemi ) olarak güncellendi. Hatta 80’li yıllarda dünya rekoru kırıldı tamı tamına 120 milyon satış rakamına ulaşmıştır.

Ticari Gelişme

Bütün haklarını koruyarak diğer üreticilere de satış yaptı. Bundan dolayı 80’li yılların ortasında 1.000 çalışanlı ekip Avrupa’da şubeler açmaya başladı. En önemlisi ekip mutluluğuna ve katı verime çok önem verirdi. Aynı zamanda tüm çalışanlarının istatistiklerini 6 ayda bir inceler ve değerlendirirdi. Kendisini ileri taşıyan şirket uygulama programlama konusunda da başarılı projeler çıkarmaya başlamıştı. Multiplan çizelge programından sonra 1983’te fareyle kontrol edilebilen Word adı altında metin işleme programını başlattı. Bunun yanında Word Avrupa’da yükselişte iken ABD’de rakibi olan WordPerfect karşısında hızlı bir yükseliş sağlamıştı.

Özellikle Microsoft’un kendini kanıtladığı projesi Apple’a yaptıkları Macintosh’dur. Bu projenin içeriği bilgisayarlar için çeşitli uygulamalardır. Kullanmakta olduğumuz Microsoft programları ( Word, Excel, Microsoft Explorer ) gibi uygulamalar. Üstelik 1986’da şirketi anonim bir şirkete çevirerek borsa değerini %45 arttırmayı başarabilmiştir.

Bill Gates Hayatı ve Buluşları Nelerdir
Bill Gates Hayatı ve Buluşları Nelerdir

MS-DOS işletim sistemini 1985 yılında geliştirmeye başlamıştı. Windows’u piyasaya 1987 yılında çıkartmıştır. Bunun yanında Windows’u daha basit daha sade bir hale getirmek için her gün ekibine yeni zihinler almaktaydı. Forbes’ın araştırmasına göre Microsoft 1993’te dünya devi olmuştu. Bill Gates’in serveti 62 milyar dolar olarak tahmin ediliyordu.

Microsoft’un kurucusu olan Bill Gates 2008 yılında görevini Satya Nadella devretmiştir. Lakin yönetim kurulundaki yetkilerinin %6.4 hissesi devam etmektedir.

Bill Gates Evi ve Yaşamı

Ailesi ile yaşadığı evin manzarası Washington Gölü’ne bakmaktadır. Ayrıca 2009 yılındaki emlak vergilerinin toplam yükümlülüğü 147,5 milyon dolar değerinde 1.063 milyon dolar olduğu bildirilmiştir.

Bill Gates Evi
Bill Gates Evi

Hatta günümüzdeki teknolojik gelişmelerin tüm sistemleri bu ev içerisinde yer almaktadır. Ayrıca 66.000 metrekarelik bir alanda göl manzaralı ev 7 yılda yapılmıştır.

Bill Gates’in Sözleri

Her şeyi çalıştım ama hiç tepede olamadım…. Ama bugün en iyi üniversitelerin en iyi öğrencileri benim çalışanlarım.

Ben bazı derslerin sınavlarını geçemedim; ama arkadaşım hepsini geçti. O şimdi Microsoft’ta başarılı bir mühendis, ben ise Microsoft’un sahibiyim.

‘Nerd’lere iyi davranın. Kendinizi onun yanında çalışıyor bulma ihtimaliniz var.

Bill Gates Kimdir? Hayatı ve Buluşları Nelerdir beğendiyseniz Elon Musk Kimdir ve Hayatı içeriğime de göz gezdirebilirsiniz.

What do you think?

Written by Uğur Can Oner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hitman III İnceleme

Hitman III İnceleme

Cyberpunk 2077 İnceleme

Cyberpunk 2077 İnceleme ve Analiz