içinde

Battlefield V İnceleme

Battlefield V

Battlefield V İnceleme kapsamlı bir şekilde sizlere detaylı bir anlatım gerçekleştirdik. Battlefield V DICE ve EA tarafından ortak bir yapımdır. Battlefield V ilk fragmanının yayınlanmasının ardından oyuncuların yeterince gerçekçi olmadığını dile getirmesiyle EA’dan Patrick Söderlund’un beğenmiyorsanız satın almazsınız söylemi oyun severleri kızdırdı. Sonrasında Patrick Söderlund’un EA’dan ayrılması ve rakibi Call of Duty: Black Ops 4’un satış rekorları kırması Battlefield V’in çıkış tarihinde sorun olacağı düşüncesi çalkalandı. Bir önceki serisi Battlefield 1 türünün tek örneği olarak karşımıza gelmesi ile beraberinde ciddi satış rekoruna imza attı.

İçindekiler

Battlefield V Analiz ve İnceleme

Battlefield 1’de birçok oyun yapımcısı ve sinema filmlerinde işlenmiş olan 1. Dünya Savaşı’nı yansıtarak oyun sektöründe çok büyük bir başarıya imza atmıştır. Battlefield V ise 2. Dünya savaşını bizlere aktarmakta. EA ve DICE bu oyuna “Battlefield 2” dememesinin sebebi ise daha öncesinden böyle bir oyun ismi ile çıkış yaptıklarından dolayı değil 2. Dünya Savaşı sonunda ortaya çıkan zafer ve barış işaretinden ilham alındığı açıkladılar.

Tam bir cehennem havasında gerçekten 2. Dünya Savaşı içerişinde bulunduğunuzu anlayabileceksiniz. Grafik ve oynayış oldukça keyifli ve gerçekçilik en üst seviyededir. Oyunun modlarına bakacak olursak War Stories inceleyelim.

Battlefield V İnceleme

War Stories oynanabilir 3 adet bölüm mevcuttur. İlki Under No Flag adındaki bölüm hapishaneye atılmış olan zeki bir soyguncunun özel bir görev için askeri göreve yollanmasından bahsetmektedir. Bu bölüm içerisinde Battlefield V hem oynayış hem de hikaye bazında çok daha kısadır. İkincisi Nordlys derin oynayış mekaniklerine sahip olan ve konusunda bir anne ile kızın hüzünlü hikayesini konu almaktadır. Karlı ve karanlık bir atmosfer yapısına sahip olan Nordlys bölümünü seveceksiniz. Üçüncüsü ise Tirailleur bölümüdür. Hikayeler arasında en önem taşıyan bir durumu söz konusudur. Fransa’nın verdiği özgürlük sayesinde Cezayir, Senegal ve Fas gibi ülkelerin Fransız sömürgesi olan devletler dahilinde getirilen askerlerin savaş içerisindeki katkılarına rağmen göremedikleri saygınlık ve ırkçılığı anlatan bu bölümün evrensel olarak bir mesaj vermeyi başarmışlardır. Milyonları etkileyeceğinden emin olacağımız akıllardan silinmeyecek bir hikayesi mevcut. Geliştiriciler yeni War Stories ekleneceğinin mesajını öncesinden vermişti.

Battlefield V’ın en fazla tepki aldığı durum ise kadın ve hipster görünümüne sahip askerlerin oyun içerisinde yer almasıydı. Asker kişiselleştirmeleri mevcut ve rahatsızlık verecek bir durumdan ziyade bence kullanışlı bir yapısı vardır. Aynı zamanda ince düşünülen bir içerik söz konusu Örnek verecek olursak Call of Duty: WWII’da zenci alman askeri yapabilirsiniz fakat mantık dışıdır. Bu konuda bu tarzda bir asker yaratamayacağınızı söyleyebilirim ve gerçekten doğru ve gerçekçi bir oynayış sergiledikleri için Battlefield V tebrik ederim.

Battlefield V İnceleme

Battlefield 1’de uluslara göre ayrım varken Battlefield V’de bu durum Alliance ve Axis olarak ayrılmaktadır. Politik bir düşünce alt yapısı kontrol edilerek geliştirilmiş. Çoklu oyuncu modların da gamalı haç görseli bulunmamaktadır. Sonuçta Nazi ile bir bağ kurulması istenmemekte. İdeolojik olarak harika bir karar ve yapımcıların birçok şeyi ince düşünerek yaptıkları kesin. Birinci şahıs kamerasından oynayış sağlanmakta ve hızlı bir savaş deneyimi sunmaktadır. Harita içerisinde kesinlikle mekan sıkıntısı çekmiyorsunuz. Battlefield V oyun aksiyonu içerisinde dört adet ülke ve sekiz adetse harita bulunmaktadır. Aynı zamanda Battle Royale modu Firestorm size muazzam derecede bir oyun keyfi sunmaktadır.

Battlefield V İnceleme

Battlefield oyun serilerinde olmazsa olmaz olan mod Conquest. Daha önceki oyunlarda karşımıza gelen Operations modu ise Battlefield V Grand Operations olarak değiştirilmiş uzun süren savaşın en ince ayrıntısına kadar yaşayabileceğiniz bir moddur. Daha kısa savaş modu ise Breakthrough, Domination, Frontlines ve Team Deathmatch modlarıdır.

Oyunculara göre ise Battlefield V haritaları Battlefield 1 haritalarına göre çok başarılı bulmadıkları yönündedir. Frostbite oyun motoruna sahip Battlefield V detaylı ve grafiksel açıdan muazzam bir savaş deneyimi sunmaktadır. İyi bir kulaklığınız var ise 360 derece ses deneyimini yaşayarak keyifli bir oyun oynayacaksınız. Ray Tracing desteği ile atmosfer ile anlık çatışmaların gerçekçiliği tartışılmaz düzeydedir.

Battlefield V için nişan almak çok önemli diğer serilerde olduğu gibi basit bir yapısı yok çok daha gerçekçi ve doğrusal silah kullanımı gerekmektedir. Battlefield V belirli yerlere barikat kurabilmektesiniz manganız savunma yaparken aynı zamanda oyun içerisinde daha akıcı stratejiler uygulanıp değişkenli bir savaş deneyimi yaşayabilirsiniz. Kum torbalarından duvar, dikenli tellerden ise çitler yapılmaktadır.

Sınıflar arasında Support görevini üstlenen kişi bu yapıları çok daha hızlı bir şekilde yapmaktadır. Doğru haritada doğru yerlere uygulandığı taktirde oyunun galibiyetini değiştirecek aksiyonlar alınabilir. Battlefield V tam bir takım oyunu bireysel bir savaş stratejisi neredeyse imkansız. Yaralanıp düşmeniz halinde Medic olan arkadaşınıza seslenebiliyorsunuz. Sağlık durumunuz beklediğiniz süre zarfında iyileşme göstermiyor ya kendinize ilaç ile takviye yapacaksınız yada Medic arkadaşınız size yardımcı olacak. Battlefield V takım oyunu önemli ve strateji uygulayan kazanır yönünde bir ilerleyiş söz konusudur. Gruplar dörtlü gruplar halinde oluşturulmaktadır.

Battlefield V Sınıf, Silah ve Araçlar Nelerdir

Battlefield V sınıfları arasında Assault, Medic, Recon ve Support olarak dört adet sınıf ve kırk adet silah mevcuttur. Güncelleme ile silahlar değişkenlik gösterebilir. Battlefield V’deki tüm silahlar geliştirilebilir bir şekildedir. Oyuncu seviyeniz arttıkça sınıf ve silah seviyeniz yükseldikçe oynayışınızı etkileyecek faktördeki hediyeleri kazanmaktasınız ve toplam 26 adet araç bulunmaktadır. Silahlarda olduğu gibi araçları da geliştirebiliyorsunuz.

Battlefield V bugüne kadar yapılmış en iyi savaş oyunu diyebilirim. Gerek oyun metası, savaşın doğrudan hissedilişi, haritanın kapsamlığı grafiklerin gerçekçi oluşu ve 360 derece ses deneyiminin kullanıcılarına çok doğru bir şekilde aktarması gerçekçi oyun deneyimini bizlere sunmaktadır.

Battlefield serisi uzun yıllar boyunca teknolojinin de hızla gelişmesi ile farklı bir oyun deneyimi sunmaya devam edeceğini belli. Savaşın ortasında kan ve barış için mücadele vermek isterseniz hiç düşünmeden Battlefield V oyunu satın alabilirsiniz.

Dilerseniz Battlefield V Sistem Gereksinimleri sayfamızı ziyaret edebilir aynı zamanda Battlefield V Origin sayfasını inceleme sağlayabilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

Uğur Can Oner tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Battlefield V Sistem Gereksinimleri

Battlefield V Sistem Gereksinimleri

Alan Wake Sistem Gereksinimleri

Alan Wake Sistem Gereksinimleri