içinde

Aziz Sancar Kimdir? Hayatı ve Biyografisi

Aziz Sancar Kimdir

Aziz Sancar Kimdir? Aziz Sancar Hayatı ve Biyografisi hakkında detaylı bir anlatım ile sizlere doğru bir içerik hazırladık.

Aziz Sancar Kimdir? Hayatı ve Biyografisi

8 Eylül 1946 Mardin doğumlu olan Aziz Sancar, orta gelirli bir ailenin sekiz çocuğundan yedincisidir. Sancar’ın ana dili Arapçadır ve aile içerisinde Arapça konuşulur fakat her yerde Arap olarak gösterilmekten oldukça rahatsızdır. Sancar, akademisyen, biyokimyager , moleküler biyolog olan önemli bir bilim insanıdır. 1969 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden birincilikle mezun olmuştur. Yaklaşık iki yıl kadar Savur’da sağlık ocağında hekimlik yaptıktan sonra NATO-TUBİTAK bursuyla Johns Hopkins Üniversitesi sonra da Dallas Teksas Üniversitesi’ne gitmiştir.

Aziz Sancar Kimdir Hayatı ve Biyografisi

Aziz Sancar, 1997 senesinden beri Amerika Birleşik Devletlerin de Kuzey Korolina Üniversitesi, Chapel Hill Sarah Graham Kenan Biyokimya ve Biyofizik Programı’nda görevli Profesör doktor Sancar 20 yıldır DNA onarımının bir çok parçasının tanımlanmasında kullanılan biyokimyasal yaklaşımlara yaptığı öncülük ve çalışmalarla tanınmaktadır.  Mehmet Özdoğan ile beraber ABD Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçilen ilk Amerikalı Türk olarak bilinen bir bilim insanıdır. 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu araştırmasıyla almıştır.  Aziz Sancar, DNA onarımı , hücre dizilimi , kanser tedavisi , biyolojik saat üzerinde sürdüğü çalışmalarla 415 bilimsel makale ,33 kitap yayınlamıştır. Kanser tedavisinde sirkadiyen saat kullanımıyla ilgili ödüller almıştır. Aziz Sancar, nükleotid kesim onarımı alanında inceleme ve buluşlar yapmış, Tomas Lindahl ve Paul Modrich ise DNA onarımı mekanizmaları olan bazı kesim onarımı ve yanlış eşleşme onarımını incelemiştir. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi 10 Aralıkta düzenlenen törende Nobel Kimya Ödülünü vermiştir. Aziz Sancar’ın ismi Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, İstanbul’da proje okulu olarak açılan Aziz Sancar Anadolu Lisesi’ne verildi.

Aziz Sancar ‘ın Ödülleri ve Başarıları

ABD Ulusal Bilim Vakfı (National Science Foundation) Genç Araştırmacı Ödülü 1984 yılında

Amerikan Fotobiyoloji Derneği (American Society for Photobiology) Ödülü 1990 yılında

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü (National Institutes of Health) Ödülü 1995 yılında

TÜBİTAK Bilim Ödülü 1997 yılında

ABD Fen ve Sosyal Bilimler Akademisi (American Academy of Arts and Sciences) Ödülü 2004 yılında

ABD Ulusal Bilimler Akademisi üyesi 2005 yılında

TÜBA (Türkiye Bilimler Akademisi) üyesi 2006 yılında

Vehbi Koç Ödülü 2007 yılında

Nobel Kimya Ödülü 2015 yılında

Onay Verildi olarak verdiğimiz bilgiler doğrultusunda ana kaynak olarak Aziz Sancar Kimdir sayfasından yararlanılmıştır.

Ne düşünüyorsun?

Yaren Güneş Oner tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SteelSeries Arctis Pro GameDAC İnceleme

SteelSeries Arctis Pro GameDAC İncelemesi

Alfred Lothar Wegener Kimdir

Alfred Lothar Wegener Kimdir?