in

AMD Big Navi Özellikleri Sızdırıldı

AMD Big Navi

Birçok şirket Covid-19 tehlikesi yüzünden teknoloji geliştirme çalışmalarında sorun yaşadı. AMD tarafına bakıldığında ise AMD Big Navi özellikleri sızdırıldı. AMD Big Navi sızdırılan bilgiler doğrultusunda Nvidia ile olan rekabetin sıcak satışa yansıyacağını açıkça görülmektedir.

AMD Big Navi Özellikleri Sızdırıldı

Çıkışının duyumunu alan AMD kullanıcıları Navi 23, Navi 10 Refresh ve Navi 21 modelleri hakkında sızıntıların yaşanması büyük olay oldu. 5,120 çekirdek yapı mimarisine sahip Navi 21, Big Navi olarak adlandırılmaktadır.

Söylentiler baz alındığında 80-CU RDNA2 teknolojisinde herhangi bir sorun çıkmaz ise AMD 5700 XT modeli dahilinde fiyat ve performans segmenti içerisinde yer almayacaktır. AMD Big Navi 502mm kare olan Navi 21, XTX, XT, XL ve XE olarak 4 segment ile gelecetir.

AMD Big Navi

AMD ile Apple arasındaki ticari ilişki baz alındığında Apple’a özel olarak ürün üreteceği iddialar yer almaktadır. Aynı zamanda AMD Navi 10 Refresh ile kullanıcıların çok daha uygun fiyat ödeyerek yüksek performanslı işlemciye sahip olabilecekleri için AMD ile Nvidia arasındaki rekabet durumu fazlasıyla piyasada hissedilecektir.

AMD Big Navi modellerinin ne kadar güç tüketeceği ile nasıl bir performans sunacağı henüz net bir bilgiye sahip değiliz. Ortak beklenen durum ise AMD ve Nvidia şirketlerinin Eylül ayından sonraki tanıtım sürecini dört gözle beklemeleridir.

AMD Dikkat Çeken Özellikleri

Yeni ekran kartlarının ilk dikkat çekecek durumu boyutsal değişiklik olacaktır. AMD Radeon RX 5700 XT modeli ile kıyaslandığında çok daha büyük bir ekran kartı ile karşılaşacağımız kesindir. Aynı zamanda Navi 10 GPU birim dahilinde değişiklikler yapılmıştır. Ekran kartının boyutunun arttırılması GPU tamamen değişecek ve Navi 21 GPU modeli ile karşılaşacağız. Onay Verildi olarak düşüncemiz tamamen bu değişikliğin rakibi Nvidia için yapılan büyük bir hamle üst segment ekran kartı yarışı içerisindeki rekabeti ortaya koyacaktır fakat yeni teknolojinin ne kadar başarılı bir şekilde olacağını yapılacak tanıtım sonucunda ve bireysel kullanımlar sonucunda göreceğiz.

What do you think?

Written by Uğur Can Oner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AMD Ryzen XT

AMD Ryzen XT İşlemci Frekans Değerleri Sızdı

AMD Ryzen 9 3900XT

AMD Ryzen 9 3900XT Performans Sonuçları Sızdı