içinde

Alexander Graham Bell Kimdir

Alexander Graham Bell

3 Mart 1847 de İskoçya da doğan Alexander Graham Bell, telefonun icadı ile tanınmış bir bilim insanıdır. Asıl amacı sağırların sessizliğini ortadan kaldırmaktı.

Alexander Graham Bell Hayatı

Alexander Graham Bell’in annesi doğuştan işitme engelli , dedesi ve babası ömürlerini işitme engellilere adadılar. İki kardeşini veremden kaybedince babası tek kalan oğlunun sağlığı adına Kanada ya gitti. Alexander Graham Bell önce Ontario’ya sonra da Boston’a yerleştri ve burada kısa bir dönem işitme engellilerle dil öğretmeni yetiştiren bir okulda çalışmaya başladı ve kendi okulunu kurdu. Çok kısa bir süre sonra herkes tarafından tanına Alexander Graham Bell, Oxford Üniversitesi’ne konuk öğretmen olarak katıldı , müzik sesinin tel aracılığı ile aktarılması düşüncesine kafa yordu, başka bilim insanları da bu düşünce üzerine çalışmalar yapıyordu. Antonio Meucci cihaz yapmış fakat patentini alamamıştır. İngiltere’den döndükten sonra Alexander Graham Bell, Boston Üniversitesi İnsan Sesi Fizyolojisi dalı profesörlüğüne getirilmiştir ve işitme engellilerin duymalarını sağlayacak cihazlar yapmaya başlamıştır. Thomos Watson isimli elektrik mühendisiyle birlikte çalışmalara başladılar bu süreçte maddi destekçisi Avukat Gardnier Greene Hubbart olmuştur. 1875 senesin de sesin tel üzerinden başka bir yere gittiğini kanıtlamıştır fakat ses anlaşılmaz bir boyuttaydı. Bell ve Gray 14 Şubat 1876 da telefon patenti almak için ayrı ayrı başvurdular ve Bell’e 174.465 nolu  patent verildi.  Bell çalışmalarını sürdürürken çalışma yapmak için kullandığı telefon bataryasından pantolonuna asit döktü ve hemen Watson’u yardımına çağırdı:

“Mr. Watson. Come here. I want to see you” (“Bay Watson. Buraya gelin. Sizi görmek istiyorum.”)

Alexander Graham Bell, 10 Mart 1876 da farkında olmadan ilk telefon görüşmesini yapmayı başardı ve buluş Bell’e Yüz Yıl sergisinde bir çok ödül kazandırdı.

Alexander Graham Bell Kimdir
Maddi ve manevi destek aldığı Hubbart ailesinden Mabel ile bir yıl sonra evlendiler , Mabel dört yaşından beri sağırdı , Bell, öğrencisi olarak tanıştığı ve evlendiği Mabel’e sevgi doluydu. Bu sevgisini Mabel’ yazdığı bir mektupta şöyle dile getirmiştir ;”Eşin, hangi noktaya çıkarsa çıksın, ne denli zengin olursa olsun, emin ol işitme engellileri ve onların sorunlarını her zaman düşünecektir…’’
Gramofondan kazandığı bütün geliri sağırlar için çalışmalar yapan Alexander Graham Bell İşitme Engelliler kurumuna harcadı. İnsanlığa hizmetinden dolayı Fransız hükumeti Alexander Graham Bell’e onur ve para ödülü verdi. Bell, el telefonunu geliştirmek için çalışmalarını sürdürürken bir yandan da kendişini dava eden Gray ile hukuk savaşı içerisindeydi. El telefonu atölyeden 4 yıl sonra çıktı. Connecticut eyaleti ilk telefon şebekesine sahip bir kent oldu. Bell’in büyük ilgi duyduğu fakat öne çıkamadığı National Geographic dergisindeki yöneticilik kariyeri olmuştu.
Alexander Graham Bell diyabetten kaynaklanan bir hastalık ile 1882 de hayatını kaybetmiştir.

Alexander Graham Bell Kimdir
Bir keresinde Bell Keller’a içini dökerek, ”İnsanlar telefondan başka işe yarar hiçbir şey yapmadığımı düşünebilir. Bunun nedeni telefonun para getiren bir icat olması. Bu kadar çok insanın başarının ölçüsü olarak parayı görmesi ne kadar acı.” demişti.

Onay Verildi olarak verdiğimiz bilgiler doğrultusunda ana kaynak olarak Alexander Graham Bell Wikipedia sayfasından yararlanılmıştır.

Ne düşünüyorsun?

Yaren Güneş Oner tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Louis Pasteur Kimdir

Louis Pasteur Kimdir

Battlefield V Sistem Gereksinimleri

Battlefield V Sistem Gereksinimleri