içinde

Albert Einstein Kimdir

Albert Einstein

Alman bilim insanı olan Albert Einstein 20.yüzyılın en önemli bilim insanı olarak bilinmektedir. Albert Einstein 14 Mart 1879’ da Almanya’nın Ulm kentinde dünyaya gelmiştir. Annesi Hermann , babası Pauline Einstein yahudu kökenlidir.Einstein doğduktan sonra ailesi 1880 yıllında Münih’ taşınmıştır.Münih’te Pauline Einstein ve erkek kardeşi bir elektrik şirketi kurdular. Albert Einstein 2 yaşındayken kardeşi Maja dünyaya geldi. Einstein yaşıtlarına göre konuşmakta oldukça zorluk çekiyordu bu nedenle onu doktora götürdüler.

Albert Einstein Kimdir ve Hayatı

Albert Einstein 5 yaşına geldiğinde babası ona bir pusula hediye etti Einstein pusulaya oldukça ilgi duymuştur ve ona gizemli gelmiştir. Bir yahu geleneği olarak Einstein’nın ailesi yoksul öğrencileri evlerine yemeğe davet etmiştir, öğrencilerden Max Talmud adında yoksul bir genç her hafta onlara yemeğe gitmektedir.Max Talmud yemeklere katıldığında Einstein 10 yaşındadır , Max Talmud tam olarak 5 sene boyunca Einstein ailesinde yemeklere davet edilmiştir.Einstein kendisinden oldukça büyük insanlarla vakit geçirmekten ve sohbet etmekten çok hoşlanmaktadır,Talmud’ta Einstein’nın farklı bir çocuk olduğunu onunla vakit geçirirken çok çabuk farketmiştir,beraber vakit geçirirken matematik,felsefe ve bilim konularında derin sohbetler etmişlerdir.Albert Einstein Kimdir

Einstein 13 yaşına geldiğinde Talmud ona Immanuel Kant’ın “Saf Aklın Eleştirisi” adlı kitabını hediye etmiştir,Einstein kitabı anlamakta hiç zorluk çekmemiş ve yaşıtlara sürekli Kant’tan bahsetmeye başlamıştır. Einstein’nın ailesi Münih’te kalıp Gymnasium’da okulunu bitirmesine karar vermişlerdir. Einstein 13 yaşındadır ve liseyi bitirmesine tam olarak daha 3 sene vardır, Münihte tek başına 6 ay geçirdikten sonra Einstein bunalıma girmiş ve gergin biri olmaya başlamıştır, bu nedenle hastaneden siniri sorunu olduğu için ailesinin yanında kalması gerektiğini beyan eden bir rapor alıp ailesinin yanına dönmüştür. İtalya’ya ailesinin yanına döndüğün de lise terk gözükse de okulu bırakma gibi bir niyeti asla yoktu bu yüzden Zürih, İsviçre’deki Federal Politeknik Okulu’na girmek istediğini ve ders çalışacağın konusunda ailesine söz verdi. 1895 Ekiminde Zürih’e gitti ve okula kabul edildi , okula girmek için 18 yaşında olmak gerekiyordu fakat Einstein 16 yaşında olmasına rağmen özel bir izinle okula girmeye hak kazanmıştı. Ve Einstein ailesinin tavsiyelerine uyarak mühendislik bölümünü seçti bu bölüm sınavlarında matematik ve fizikte oldukça yüksek puanlar aldı ama diğer derslerde başarısız oldu. Politeknik’in yöneticisi Einstein’nın zekasını ve başarısını fark edip gördüğü için sınavlara tekrar hazırlanıp girmesini söyleyerek ona İsviçre lisesinde diploma alıp tekrar başvurmasını önerdi. Einstein ve ailesi bu fikri kabul ederek Aarau kentinde bir liseye gönderdiler.

Albert Einstein Kimdir

Einstein başarılı oldu ve fizik bölümünü tercih etti , Einstein 1900 yılında okuldan fizik diploması ile mezun oldu. Einstein mezun olduktan sonra 2 yıl boyunca öğretmen işi için vakit kaybetti ardından eski sınıf arkadaşının babası Einstein’a bir patent ofisinde asistan müfettiş olarak iş bulmuştur. Bu sırada Mileva adlı bir kadınla ofiste tanışıp 1903 yılında evlendi. Hans Albert (d. 1905) ve Eduard (d.1909) adlarında iki oğlu dünyaya gelmiştir. 1909 yılında ise burada ki işinden ayrıldı ve kurumsal fizik profesörü oldu. Einstein’in 1912’de kuzeni Elsa Loewenthal ile yaşamaya başladığı ilişki yüzünden Mileva ile evliliği bitmiştir ve 1914’te ayrı yaşamaya başlayan Mileva’dan 1919 yılında boşanmıştır.

1908’de Einstein herkes tarafından tanınmış ve büyük bir bilim insanı olarak tanınmıştır daha sonra Bern Üniversitesinde öğretmen olarak çalışmaya başladı, Zürih Üniversitesinde fizik doçentliğine başladı ve 1911 yılında Prag’da Karl-Ferdinand Üniversitesinde profesörlük unvanı aldı. 1914 yılında Almanya’ya geri döndü Kaiser Willhelm Fizik Enstitüsü’nde yönetici, Berlin Humboldt Üniversitesinde profesör oldu.

Albert Einstein 18 nisan 1955’te beyin kanaması geçirdi. Ardından bir televizyon konuşmasının şemasını hazırlıyordu. Öncesinde ameliyat olmayı teklif eden doktora Einstein “İstediğim zaman gitmek istiyorum. Hayatı yapay bir şekilde uzatmak tatsız. Ben payımı kullandım, şimdi gitme zamanı ve bunu zarif bir şekilde yapmak istiyorum”. 76 yaşında, Princeton Hastanesi’nde gece saat 01.55’te yaşamını yitirdi.

Otopsi’De Princeton Hastanesi patolojisti Thomas Stoltz Harvey nöbetteydi Einstein’ın ölüm sebebinin raporlanması gerekiyordu. Beyni kafatasından çıkardıktan sonra kendi kendine “Bu dünyamız hakkında her şeyi değiştiren beyindir” demiştir, Einstein öldükten sonra vücudunun putlaştırılarak tapılmasını asla istemiyordu. Fikirlerine ve bilime olan katkısına odaklanılmasını istiyordu. Bu yüzden ailesi öldükten sonra yakılmasını söyledi. Harvey bedeni yakılması için hazırladı. Beyni ise kendi sefer tasına koydu ve evine götürdü. Einstein’ın beyni çalınmış oldu.

Onay Verildi olarak verdiğimiz bilgiler doğrultusunda ana kaynak olarak Albert Einstein Wikipedia sayfasından yararlanılmıştır.

Ne düşünüyorsun?

Yaren Güneş Oner tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PlayStation 5 Tanıtım Tarihi Ertelendi

PlayStation 5 Tanıtım Tarihi Ertelendi

Stephen King Kimdir

Stephen King Kimdir