içinde

Adam Smith Kimdir

Adam Smith

İskoçya da doğan , modern iktisadın babası olarak tanınan Adam Smith, babası Kirkcaldy şehrinde bir gümrük denetleyicisir. Adam Smith, 4 yaşlarındayken çingeneler tarafından kaçırılmış çok kısa bir süre sonra amcası sayesinde bulunarak ailesine götürülmüştür. Glasgow Üniversitesi’nde on dört yaşındayken ahlak felsefesi konusunda eğitimler almaya başlamıştır. İfade özgürlüğü, hukuk ve özgürlük gibi konularına olan ilgi ve merakı bu dönem daha da çok artmıştır. Oxford Balliol Koleji’nde 1740 senesinde başlamış ve 1746 yılında okulunu terk edip Oxford’un imtiyaz denetimi konusunda eleştirmenlik yapmıştır. 1748 senesinde Edinburgh Üniversitesi’nde Lord Kames’in koruması ile kamu konferansları düzenlemiştir. Babasının dindar olmasına rağmen Adam Smith, felsefi olarak dini ekonomi için bir engel olarak görmüştür ve ateizm üzerine düşünmüştür. Adam Smith’in bu düşünceleri Charles Darwin ile aynıdır. Charles Darwin Kimdir hakkındaki detaylı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Adam Smith Kimdir

Adam Smith, 1751 yılında Glasgow Üniversitesi’nin mantık profesörü olmuş bir sene sonra da ahlak profesörü olarak atanmıştır. ‘Yaratılışın Sorgulanması’ ve ‘Ulusların Zenginliği’ kitaplarını 1777 senesinde yayımlamıştır ve kitaplar bir çok kesim tarafından kabul görülmüştür. Adam Smith, 1778 senesinde İskoçya’da vergiden sorumlu devlet bakanı görevini yapıp ardından Edinburgh’da ki annesinin yanına taşınmıştır. Gelirlerinin çoğunluğunu gizli yardım fonlarına bağışladığı bilinen Adam Smith, 17 Haziran 1790 yılında geçirdiği atlatamadığı ağır bir hastalık nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Adam Smith’in vasiyetini yerine getiren İskoç akademi dünyasından fizikçi ve kimyacı olan Joseph Black ve yer bilimci James Hutton , çokça not ve yayımlanmamış yazılar bırakmıştır. Fakat yayımlanmak için uygun görülmeyen eserlerin imha edilmesini vasiyet etmiştir.

Adam Smith “Büyük hırslar; üstünlük, idare etme ve emretme arzusu, sadece insan hastır ve konuşma bu arzuların yüce vasıtasıdır.”

Onay Verildi olarak verdiğimiz bilgiler doğrultusunda ana kaynak olarak Adam Smith Wikipedia sayfasından yararlanılmıştır.

Ne düşünüyorsun?

Yaren Güneş Oner tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Florence Nightingale Kimdir

Florence Nightingale Kimdir

Charles Darwin Kimdir

Charles Darwin Kimdir